Wiadomo, które regiony dostaną najwięcej unijnych pieniędzy. Rząd podał dane
Trwają konsultacje społeczne dot. Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021-2027. Najwięcej środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca dostanie woj. świętokrzyskie, podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Najwięcej pieniędzy otrzymało woj. śląskie (2,365 mld euro), jednak w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to nieco ponad 500 euro.
Dodatkowo woj. świętokrzyskie może liczyć także na fundusze z tak zwanej rezerwy regionalnej. Jest to 7,1 mld do podziału między wszystkie województwa.
Woj. świętokrzyskie otrzyma też środki z programu Polska Wschodnia, który w latach 2021-2027 wynosi 2,5 mld euro dla wszystkich 6 województw.
Podział funduszy na programy regionalne
Pieniądze na programy regionalne dzielone są według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. Dotychczas podzielono 75 proc. ze środków, a pozostałe 25 proc. przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.Tak wygląda podział funduszy na poszczególne województwa:
- dolnośląskie – 870 mln euro
- kujawsko-pomorskie – 1,475 mld euro
- lubelskie – 1,768 mld euro
- lubelskie – 1,768 mld euro
- lubuskie – 736 mln euro
- łódzkie – 1,631 mld euro
- małopolskie – 1,541 mld euro
- mazowieckie – 1,67 mld euro
- opolskie – 763 mln euro
- podkarpackie – 1,661 mld euro
- podlaskie – 992 mln euro
- pomorskie – 1,129 mld euro
- śląskie – 2,365 mld euro
- świętokrzyskie – 1,106 mld euro
- warmińsko-mazurskie – 1,228 mld euro
- wielkopolskie – 1,070 mld euro
- zachodniopomorskie – 1,311 mld euro
Umowa Partnerstwa 2021-2027
Umowa Partnerstwa, to najważniejszy dokument, w którym Polska i UE umawiają się w co zostaną zainwestowane fundusze unijne z polityki spójności. Dokument ten określa w co Polska zainwestuje w latach 2021-2027.W najbliższej perspektywie Polska otrzyma łącznie 76 miliardów euro, w tym 72,2 mld euro z unijnej polityki spójności oraz 3,8 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – czytamy w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Około 60 proc. funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40 proc. otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw.
Na co przeznaczane są unijne fundusze?
Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w:- innowacje
- przedsiębiorczość
- cyfryzację
- infrastrukturę
- ochronę środowiskahttps
- energetykę
- edukację
- sprawy społeczne
Wśród programów krajowych zdecydowanie najwięcej środków – 25,1 mld euro, przeznaczonych zostanie na Infrastrukturę i Środowisko (między innymi największe inwestycje infrastrukturalne, drogi, koleje, transport publiczny, ochrona środowiska). Drugie miejsce zajął Inteligentny Rozwój z 8 mld euro.
Jeśli chodzi o Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to jego celem jest zostaną złagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Skorzystają z niego wybrane województwa: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie i łódzkie.