Zmiany w podatkach. Mają “zachęcać młodych do zakładania rodzin”

Katarzyna Florencka
Tegoroczny okres rozliczeń podatkowych dopiero się rozkręca, a rząd już mówi o przyszłych ulgach. Minister Marlena Maląg zapowiedziała nadchodzące zmiany w polityce podatkowej – ich celem będzie przekonanie młodych ludzi do zakładania rodzin.
Będą nowe ulgi podatkowe, które zachęcą młodych ludzi do powiększania rodzin. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Informację tę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła podczas czwartkowego spotkania z innymi ministrami z Grupy Wyszehradzkiej na temat polityki demograficznej.

Rzecz jasna, Maląg nie zapomniała o wychwalaniu "polityki prorodzinnej" rządu PiS, w tym programu Rodzina 500 plus. Równocześnie jednak zapowiedziała kolejne próby poprawienia sytuacji demograficznej Polski.

Nowe ulgi dla rodzin

Jak podaje PAP, minister Maląg zapowiedziała, że już niedługo premier Mateusz Morawiecki ogłosi nowe rozwiązania w polityce podatkowej skierowanej do rodzin. Minister nie wyjawiła żadnych szczegółów, jednak stwierdziła, że rozwiązania będą "oczywiście jeszcze korzystniejsze".


Ich celem będzie poprawienie coraz gorszej sytuacji demograficznej Polski.

– Dziś mamy wprowadzone ulgi podatkowe na pierwsze i kolejne dzieci, zwiększoną ulgę podatkową. Natomiast cały czas trwają prace, aby rozwiązania były jeszcze bardziej efektywne, aby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin – stwierdziła Maląg.

Spadek liczby urodzeń

Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, Polacy decydują się na dzieci coraz rzadziej i mają ich coraz mniej – a najnowsze dane za 2020 r. nie napawają optymizmem i nadzieją, że cokolwiek się zmieni. Drogie programy społeczne forsowane przez PiS nie zachęciły nas do rodzicielstwa.
Czytaj także: Wiemy, ile kosztowało nas do tej pory 500 plus. Liczba robi piorunujące wrażenie
Dane z rejestru PESEL pokazują to jasno: w 2020 r. liczba urodzeń była najniższa od 2004 r. i wynosiła 357,4 tys. Z kolei liczba zgonów okazała się najwyższa od II wojny światowej i wyniosła 486,2 tys. To o 129 tys. mniej narodzin od śmierci. Jest to 3,5 razy większa różnica niż w 2019 r.