Sensacyjne odkrycie. Ten ślimak może odbudować sobie całe ciało i narządy [WIDEO]

Natalia Gorzelnik
Czy ty, drogi czytelniku, również “hodowałeś” w dzieciństwie ślimaki w ogródku u babci? A może twoja pociecha właśnie teraz przechodzi okres na fascynację tymi stworzonkami? Jeżeli w związku z tym wydaje ci się, że o ślimakach wiesz już wszystko, to jesteś w sporym błędzie. Japońscy badacze odkryli właśnie nowe fakty dotyczące tych sympatycznych mięczaków, które zaskoczyły cały świat nauki.
Zaskakujące zdolności regeneracyjne zostały zaobserwowane u młodych osobników. Źródło: YouTube

Głowa ślimaka

Absolutnie oszałamiające zdolności regeneracji u dwóch gatunków ślimaków morskich odkryli niedawno japońscy naukowcy. Mięczaki potrafią “odłączyć” od siebie całe swoje ciała, a potem stopniowo otworzyć nowe - ze wszystkimi organami wewnętrznymi.

Autonomiczne głowy ślimaków potrafią przetrwać całe tygodnie, w czasie gdy regenerowana jest reszta ciała. Jak czytamy w livescience.com, to dzięki ich niezwykłej zdolności do fotosyntezy, która jest przeprowadzana przy użyciu zjadanych przez nie glonów. Co więcej, samo “zdekapitowane” ciało również może żyć bez głowy nawet przez kilka dni albo miesięcy.
Zjawisko opisała para naukowców z Uniwersytetu Kobiecego w Nara i opublikowała wyniki w najnowszym wydaniu pisma "Current Biology". Hodowali oni ślimaki dwóch pacyficznych gatunków - Elysia cf. marginata oraz Elysia atroviridis. Możemy sobie wyobrazić jak bardzo byli zaskoczeni, gdy pewnego dnia odkryli, że po laboratoryjnym akwarium porusza się swobodnie nie ślimak, a jego sama głowa.


– Myśleliśmy, że wkrótce umrze bez serca i innych ważnych narządów. Byliśmy zszokowani, gdy okazało się, że ślimak regeneruje całe ciało – mówi Sayaka Mitoh z Nara Women’s University.

Po co ślimak odrzuca ciało?

Naukowcy nie są jeszcze pewni jakie dokładnie mechanizmy stoją za zdolnością do tak rozległej regeneracji. Ale Sayaka Mitoh podejrzewa, że ​​na odciętym końcu szyi muszą znajdować się “komórki podobne do macierzystych”, które są w stanie zregenerować organizm.
Autotomia i regeneracja organizmu u Elysia cf. marginataŹródło: Current Biology
Jak podają uczeni, głowy obserwowanych przez nich ślimaków zaczynały żerować na glonach w ciągu kilku godzin. W ciągu około tygodnia rozpoczynała się regenerację serca. Cały proces “odtwarzania ciała” zamykał się w ciągu trzech tygodni.

A po co ślimaki odrzucają ciała? U przedstawicieli tego gatunku złapanych w naturalnym środowisku, ciał pozbywały się najczęściej te, których ciała były zakażone pasożytami. To sprawia, że cały mechanizm jest bardzo ciekawym i skutecznym narzędziem adaptacyjnym.