Polskie paczkomaty w Madrycie i Paryżu. InPost przejmuje francuskiego giganta

Natalia Gorzelnik
Obecność we Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu oraz Hiszpanii. A do tego jeszcze szybsze dostarczanie przesyłek na terenie Unii. Polski InPost przejmuje francuskiego lidera w dostarczaniu przesyłek i odważnie rusza na podbój Europy.
Prezes InPostu Rafał Brzoska. Źródło: Facebook

InPost i Mondial Relay

O tym, że InPost chce przejąć Mondial Relay, francuską platformę do dystrybucji paczek e-commerce, pisaliśmy już w marcu. Wartość transakcji miała wynosić ok. 565 mln euro.

“To najprawdopodobniej największa inwestycja zagraniczna prywatnej polskiej firmy” - przekonywał prezes, Rafał Brzoska.
Czytaj także: Takiej inwestycji jeszcze nie było. InPost wyłoży ponad pół miliarda euro
Teraz, jak czytamy w money.pl, InPost otrzymał zielone światło od Rady Pracowniczej Mondial Relay na przejęcie pełni udziałów we francuskiej spółce.


"Transakcja zostanie sfinalizowana do końca drugiego kwartału 2021, po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych. Tym samym InPost znacząco rozszerzy zakres działalności, przyspieszając rozwój międzynarodowy oraz umocni swoją pozycję jako wiodącego gracza na europejskim rynku dostaw dla e-commerce" – podaje spółka w komunikacie.

Mondial Relay ma ponad 15,8 tys. punktów odbioru i nadania. We Francji jest drugą co wielkości siecią. W sumie obie firmy będą takim razie miały niemal 30 tys. punktów odbioru w sporej części Europy.

Jak przekonuje Rafał Brzoska, transakcja ma jeden cel: by paczki nadawane z Warszawy bez problemu docierały do Madrytu, a paczki nadawane z okolic Nicei docierały w każde miejsce Polski.

W jego opinii sprawi to, że InPost będzie partnerem dla największych europejskich sprzedawców internetowych.

Rafał Brzoska na liście najbogatszych Polaków

Jak pisaliśmy w styczniu, po giełdowym debiucie InPostu, prezes firmy Rafał Brzoska praktycznie z dnia na dzień wskoczył do grona dziesięciu najbogatszych Polaków.
Czytaj także: Nowe nazwisko w dziesiątce najbogatszych Polaków. Prezes inPostu "pozamiatał"
Każdego roku pobiera on na stanowisku prezesa 2,7 mln złotych wynagrodzenia. To jednak dopiero początek, bo menedżer może otrzymać bonus w wysokości do 200 procent rocznej pensji. Jego wypłata może odbywać się w gotówce lub akcjach firmy. Premia zależy jednak od realizacji biznesowych celów firmy.

Dalej czekają go zachęty w postaci akcji firmy – tym razem po spełnieniu odpowiednich wymagań będzie to aż 200 proc. pensji oraz bonusu liczonych łącznie, jednak nie więcej niż... 600 proc. rocznej pensji.

Brzoska może się też dalej bogacić w akcje firmy. 350 proc. podstawowego rocznego wynagrodzenia może zażyczyć sobie w udziałach, nie gotówce.

Rafał Brzoska wylądował na 2263 miejscu na liście najbogatszych ludzi świata Forbesa 2021.
Czytaj także: Najbogatsi ludzie świata według Forbesa. Na liście nie brakuje Polaków