Powstały dziesiątki nowych instytucji. Wszystkie opłacone z kieszeni podatników

Konrad Siwik
Rada Ministrów została zapytana o to, ile nowych instytucji powołał rząd od początku swojej kadencji. Okazuje się, że w ciągu ostatnich lat powstało 35 nowych instytucji, agencji i funduszy. Dowiedzieliśmy się, ile kosztowały podatników niektóre z nich.
Za obecnego rządu powstało 35 nowych instytucji. Pxhere.com
Izabela Leszczyna posłanka Koalicji Obywatelskiej pod koniec marca złożyła interpelację dotyczącą kosztów prowadzenia powołanych przez partię rządzącą instytutów, funduszy i agencji. W piśmie skierowanym do premiera czytamy:

– Od 2016 r. mamy do czynienia z wciąż rosnącą liczbą nowych jednostek sektora publicznego (instytutów, funduszy, agencji itp.). Co do celowości utworzenia większości z nich, m.in. Instytutu De Republica, Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej czy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, opinia publiczna ma szereg wątpliwości i zastrzeżeń. Wątpliwości budzi nie tylko celowość powoływania tych podmiotów, ale także stale rosnące koszty ich utrzymania.
Odpowiedzi na interpelację udzielił Sebastian Skuda sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Okazuje się, że na przełomie lat 2016-2020 powstało pięć jednostek budżetowych, trzy instytucje kultury, dwie agencje wykonawcze, 12 funduszy celowych, 12 państwowych osób prawnych i jedna instytucja gospodarki budżetowej.


Ekonomista Sławomir Dudek na swoim Twitterze zwrócił uwagę, że chyba już prześcignęliśmy PRL w liczbie jednostek budżetowych: Z odpowiedzi na pytanie posłanki KO dowiadujemy się również, ile kosztowały podatników poszczególne instytucje:
Czytaj także: Czy szykuje się nam drugi podatek cukrowy? Te przepisy sprawią, że podrożeje wszystko