Długie oglądanie telewizji uszkadza mózg. Narażona jest szczególnie jedna grupa
Spędzanie dużej ilości czasu na oglądaniu telewizji w średnim wieku może być szkodliwe dla zdrowia mózgu na starość. Wcześniej można to było podejrzewać, dziś potwierdzają to wyniki trzech niezależnych i rzetelnych badań naukowych.
Skutki długiego oglądania telewizji - badania
Oglądanie telewizji rzeczywiście może zaszkodzić człowiekowi i to szczególnie na starość. Badania wykazały, że osoby, które zbyt często oglądały telewizję w wieku 40, 50 i 60 lat, doświadczały większych spadków funkcji poznawczych i miały mniejszą ilość istoty szarej w mózgach w podeszłym wieku niż osoby, które unikały gapienia się w telewizor.Istota szara jest zaangażowana w wiele funkcji mózgu, w tym kontrolę mięśni, wzrok, słuch i podejmowanie decyzji. Większa ilość istoty szarej została też powiązana z lepszymi zdolnościami poznawczymi.
Badania zostały zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. „Z naszych ustaleń wynika, że oglądanie telewizji wpłynęło na funkcje poznawcze i objętość istoty szarej po uwzględnieniu aktywności fizycznej, co sugeruje, że siedzący tryb życia przed TV może stwarzać wyjątkowe ryzyko w odniesieniu do mózgu i zdrowia poznawczego” – wyjaśnił Ryan Dougherty z Wydziału Epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
– Biorąc pod uwagę, że procesy biologiczne leżące u podstaw demencji, takie jak zanik istoty szarej, zwykle rozpoczynają się w wieku średnim, jest to okres, w którym zachowania, takie jak nadmierne oglądanie telewizji, mogą być ukierunkowane i ograniczone w celu promowania zdrowego starzenia się mózgu – powiedział Dougherty.
Niektóre badania sugerują, że jeśli chodzi o siedzący tryb życia, oglądanie telewizji może stwarzać szczególne ryzyko, ponieważ jest to zachowanie pasywne, które nie wymaga dużej stymulacji poznawczej, stwierdzili naukowcy.W kolejnym z badań, pod kierunkiem Priya Palta, adiunkta nauk medycznych i epidemiologii na Uniwersytecie Columbia, przeanalizowano informacje od 10700 dorosłych osób. Naukowcy skupili się na wynikach testów poznawczych uczestników, które obejmowały testy pamięci, języka i szybkości przetwarzania mózgu.
Okazało się, że osoby, które relacjonowały oglądanie telewizji w stopniu od umiarkowanego do wysokiego w wieku średnim, doświadczyły 7 proc. większego spadku funkcji poznawczych w ciągu 15 lat, w porównaniu z osobami, które zgłosiły niski poziom oglądania telewizji.
Inne badanie, prowadzone przez Kelleya Pettee Gabriela, profesora epidemiologii w School of Public Health na University of Alabama w Birmingham, przeanalizowało informacje od około 1600 uczestników i skupiło się na wynikach ich skanów MRI.
Badania jasno pokazały, że osoby, które oglądały telewizję w stopniu od umiarkowanego do wysokiego, miały mniejszą ilość istoty szarej ponad dziesięć lat później, w porównaniu z osobami, które zgłosiły niski poziom oglądania telewizji, co wskazuje na większe pogorszenie stanu zdrowia mózgu.