Bitcoin oficjalnym środkiem płatnicznym. Ten kraj chce uprawomocnić kryptowalutę

Aleksandra Jaworska
Zdaniem głowy państwa Salwadoru, gdyby 1 proc. z wartości rynkowej bitcoina zainwestowano w jego kraju, wtedy PKB Salwadoru zwiększyłby się o 25 proc., co m.in. poprawiłoby życie ubogich mieszkańców kraju. Ekscentryczny prezydent zapowiedział, że przygotuje ustawę, która uczyni bitcoina legalnym środkiem płatniczym.
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele oficjalnie zapowiedział, że przygotuje ustawę, która uczyni bitcoina legalnym środkiem płatniczym w tym amerykańskim państwie. Fot. Unsplash.com/André François McKenzie
Salwador ma w planach stać się pierwszym krajem na świecie, który przyjmie bitcoina jako legalny środek płatniczy. Obietnica padła z ust prezydenta Nayib Bukele podczas konferencji "Bitcoin 2021".

Konferencja "Bitcoin 2021" odbyła się w czerwcu w Miami i jest uznana za jedno z największych i najważniejszych wydarzeń dotyczących rynku kryptowalut. Jednym z głównych punktów spotkania była wideokonferencja z udziałem prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele.

Salwador chce postawić na bitcoina

Państwo leżące w Ameryce Środkowej ogłosiło partnerstwo z firmą Strike, zajmującą się portfelami cyfrowymi. Ma ono na celu zbudowanie w Salwadorze nowoczesnej infrastruktury finansowej przy użyciu bitcoina. Jeśli parlament poprze idee prezydenta Bukele, Salwador zostanie pierwszym na świecie krajem z bitcoinem jako oficjalną walutą. Na razie w Salwadorze używa się dolara amerykańskiego, kraj nie ma własnej waluty. Gospodarka Salwadoru w dużej mierze opiera się na transakcjach gotówkowych. Jak podaje cnbc.com, aż 70 proc. mieszkańców tego kraju nie posiada kont bankowych ani kredytowych.


Wsparciem ma stać się bitcoin, który ma przynieść korzyść zarówno osobom fizycznym (pośrednicy za wpłaty mogą pobierać nawet 10 proc. opłat za przelewy międzynarodowe), jak i firmom czy usługom publicznym. Kurs kryptowaluty nie zareagował na wieści z Salwadoru.

Używanie kryptowalut może być ryzykowne

Większość banków centralnych na świecie rozważa możliwość stworzenia własnych walut cyfrowych. W kwietniu Bank Anglii ogłosił, że zamierza stworzyć cyfrowy pieniądz, który istniałby obok gotówki i depozytów bankowych.

Takie rozwiązania finansowe wiążą się jednak z ryzykiem.[b] Niestabilny kurs bitcoina podlega znacznym wahaniom i jest poza jakąkolwiek kontrolą państwową. To powody, przez które żaden kraj nie zdecydował się do tej pory na akceptację bitcoina jako oficjalnej waluty. Pomysł prezydenta Salwadoru jest zatem jednocześnie innowacyjny i niebezpieczny.

Sam prezydent nie ma najmniejszych wątpliwości. – Kapitalizacja bitcoina to 680 mld dolarów. Jeżeli 1 proc. tej kwoty zostałby zainwestowany w Salwadorze, zwiększyłoby to nasz PKB o 25 proc. Z drugiej strony, bitcoin miałby 10 milionów potencjalnych nowych użytkowników oraz szansę na obsługę płatności sięgających 6 mld dolarów rocznie – wytłumaczył na Twitterze.