3 zmiany, które poprawią nasz komfort pracy

Artykuł sponsorowany
Komfort życia i zdrowe nawyki bezsprzecznie kojarzą nam się z własnym domem. Remontujemy, urządzamy nieustannie każde z jego pomieszczeń, alby było nam jak najwygodniej. Niemniej porównując czas spędzany w zaciszu domowego ogniska z czasem, kiedy przebywamy w pracy - w biurze, wynik skłania do zadania pytania: a co z ergonomią naszego miejsca pracy? W jakich warunkach przebywamy co najmniej 8 godzin każdego dnia? Jakie zauważyliśmy dolegliwości z tym związane? Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym jak aktywnie spędzić czas w biurze?
Fot. Materiały prasowe

1. Biurko i krzesło


Dwa niezastąpione meble bez których biuro nie mogłoby być biurem, czyli te najważniejsze: biurko i krzesło. Przyzwyczajeni jesteśmy do pracy biurowej w trybie siedzącym, która po kilku godzinach staje się nie do zniesienia, po kilku tygodniach (zwykle już nawet u osób cieszących się dobrym zdrowiem) pojawiają się pierwsze sygnały wysyłane przez kręgosłup, który zaczyna protestować. Nic dziwnego, jak wiadomo powszechnie najlepszą postawą jest zmiana postawy, aktywność fizyczna. Do tego nasze ciało jest najbardziej dostosowane. Ale jak wprowadzić w życie takie zmiany kiedy nasza praca opiera się przede wszystkim na zajęciach przy komputerze i oprócz ruchów nadgarstka, nie jest potrzebny jakikolwiek inny ruch przez całe 8 godzin? 


Biurko. Mebel ten wchodzący na wyposażenie każdego biura wydaje się być niespecjalnie istotny. Co oprócz ilości szuflad i powierzchni do pracy może być innego, każde sprawia wrażenie takiego samego mebla do pracy. Nic bardziej mylnego. Biurko z regulacją wysokości to stanowisko pracy, które pozwala na przyjęcie pozycji zarówno siedzącej jak i... stojącej. Elektrycznie podnoszone w górę, pozwala na zmianę pozycji, w każdej chwili kiedy tego potrzebujemy. A zmiana postawy podczas pracy to już tylko same zalety.

Oprócz tych najbardziej oczywistych, czyli poprawy postawy i tym samym polepszeniu krążenia, po te dość zaskakujące jak utrata kalorii w czasie pracy. Badania pokazują, że praca w pozycji pionowej, którą wykonuje osoba ważąca 75kg, to zużycie porównywalnej ilości kalorii w ciągu roku, jaka byłaby zużyta przez tą osobę podczas 6 maratonów!

Podczas pracy w pozycji stojącej warto skorzystać z maty antyzmęczeniowej lub platformy balansującej. Pierwsza pozawala na polepszenie komfortu oraz zmniejszenie obciążenia nóg i kolan, a także pleców. Druga natomiast zapewnia nieco ruchu. Pozwala ćwiczyć równowagę, wzmacnia mięśnie nóg, brzucha oraz pleców, a tym samym pozytywnie wpływa na całą postawę ciała. 

Praca biurowa to jednak nie tylko postawa siedząca lub postawa stojąca naszego ciała. Nie powinniśmy wykluczać jednego względem drugiego. Zdrowa i komfortowa praca w biurze powinna odbywać się zarówno w postawie stojącej jak i siedzącej. Podczas siedzenia mamy możliwość odciążenia stóp oraz kolan. Ale dla odpowiedniego komfortu powinniśmy wybrać również odpowiednie krzesło.

Warto zakupić takie, które będzie dostosowane do liczby godzin, które zamierzamy spędzać na siedząco. Idealne krzesło dopasować można również do wzrostu i wagi. Dzięki temu jest ono odpowiednim podparciem dla ramion, części krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa oraz nóg. Powinno podążać za ruchami naszego ciała i być pomocne w utrzymaniu jego prawidłowej postawy.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w aktywne krzesło biurowe, które pozwala z łatwością zmieniać postawę ciała. Automatycznie wprawia go w ruch, tym samym umożliwiając aktywność fizyczną podczas siedzenia. Do wyboru mamy stołki siodłowe i balansujące. Aktywują one mięśnie pleców, poprawiają krążenie krwi, polepszają samopoczucie. Warto również w tym samym celu zaopatrzyć się w piłki balansujące. Nawet tylko chwila pracy na takim siedzisku da pozytywne efekty. 

2. Odpowiednia akustyka


Co przeszkadza, rozprasza i jest jednym z najczęstszych problemów w komforcie pracy? Zła akustyka. Nawet nieznaczne zakłócenia obniżają koncentrację i ponoszą poziom stresu. Niekoniecznie jest to równoznaczne z głuchą ciszą w biurze, gdzie każdy szelest jest słyszalny przez wszystkich dookoła. Ogólnie przyjętą zasadą, jest taka cisza w miejscu pracy, która pozwala usłyszeć, że inni rozmawiają, ale nie pozwala dosłyszeć o czym dokładnie.

Jak to osiągnąć? Jest kilka sposobów na poprawę jakości słyszalności i zagłuszania dźwięków, które nas otaczają. Począwszy od zwiększenia ilości roślin, tkanin i tekstyliów (zasłony, dywany, wykładziny) jak i związanych z nimi mebli tapicerowanych, otwartych regałów, po nieco bardziej zaawansowane akcesoria. Panele akustyczne, które skutecznie obniżają hałas w pomieszczeniu, są również ciekawym i atrakcyjnym elementem dekoracyjnym biura. Dostępne w wielu kształtach oraz kolorach, pozwalających na stworzenie nietuzinkowych kompozycji.

Innym sposobem i także często uzupełnieniem są ścianki podłogowe i tablice dźwiękochłonne. Te pierwsze skutecznie radzą sobie z wygłuszaniem niechcianych dźwięków maszyn biurowych, pozwalają tworzyć sekcje, czyli prywatne boksy dla pracowników, w których mają oni nieco więcej prywatności niż na otwartych przestrzeniach. Drugie natomiast mogą pełnić również funkcje informacyjne, jak zwykłe tablice biurowe. 

3. Sport w pracy


Czy sport w miejscu pracy jest możliwy? Oczywiście! Wystarczy zaopatrzyć miejsce pracy w niezbędny sprzęt treningowy i jesteś w aktywnym biurze! Bieżnia biurowa czy rower treningowy to odpowiedź dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy jedynie biurko stacjonarne i można rozpocząć trening. Niekoniecznie musi być związany z intensywnymi ćwiczeniami, które wykonujemy zwykle na siłowni. Możemy zdecydować się na wolniejszy marsz lub jazdę na rowerze, które to i tak będą zbawienne w skutkach, zarówno dla naszego samopoczucia, zdrowia jak i wagi ciała. Regulacja tempa i obciążenia, informacja o ilości spalonych kalorii, to jedne z ważniejszych motywacji do ćwiczeń. Spokojnie i powoli do celu, a już po kilku tygodniach zobaczymy różnicę.

https://www.ajprodukty.pl to miejsce gdzie znaleźć można wszystkie opisane produkty, które skutecznie poprawią komfort pracy biurowej. Jak powszechnie wiadomo "w zdrowym ciele, zdrowy duch!", a to najlepsza i najkrótsza droga do zadowolenia, czyli tym samym większej efektywności wykonywanej pracy bez poczucia ciągłego zmęczenia.

Artykuł sponsorowany