Wkrótce rusza nowy, obowiązkowy spis dla milionów Polaków. A jego organizacja leży

Krzysztof Sobiepan
Od 1 lipca, czyli już za dwa tygodnie, ma ruszyć nowy spis, obowiązkowy dla milionów Polaków. Problem w tym, że samorządy nadal nie wiedzą, jak mają przyjmować od nich dane. Szeroko zakrojona akcja może się więc okazać biurokratycznym chaosem. A w przypadku braku zgłoszenia czekać nas może wysoki mandat.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma ruszyć 1 lipca. Fot. 123rf.com

Problemy z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków

– Ludzie nie wiedzą czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, jakie nakłada na nich obowiązki, jakie sankcje grożą za brak ich realizacji. My uczestniczyliśmy na szkoleniu organizowanym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, podczas którego informowano nas, że ruszy potężna kampania informacyjna, ale na razie nic w tym temacie się nie dzieje - mówi Portalowi Samorządowemu Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi.

Inicjatywa miała być jasna i prosta – państwo chce wiedzieć, kto czym pali w domu. Potrzebny jest więc nowy spis źródeł ciepła. Rząd centralny ma wymagania, ale nadal nie podał samorządom nawet podstawowych danych.


Gminy nadal nie wiedzą, jak mają zbierać informacje i jak zobligować mieszkańców, by w ogóle się nimi podzielili. Brakuje też aktu prawnego – wykonawczego czy organizacyjnego – który szczegółowo wyjaśniałby proces wdrożenia CEEB.

Jakby tego było mało, powstały też bariery technologiczne. Dane mają być zbierane na tablety, które posłużą też do obsługi całego systemu Ewidencji. Problem powstanie w dużych miastach, bo nawet w nich na jednostkę samorządu przewidziano… jedno urządzenie.
Czytaj także: Mamy najgorsze powietrze w Europie. Przez smog Polacy tracą ponad rok życia

Spis źródeł ciepła – zgłoś piec

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, od 1 lipca rusza spis źródeł ciepła, które muszą być ujęte w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Właściciele tego typu urządzeń są zobowiązani do złożenia deklaracji o źródle ciepła i spalania paliw.

Lista urządzeń dla CEEB jest dość szeroka. Obowiązkiem zgłoszenia objęte są: Czas na zgłoszenie źródła ciepła to rok. Zaniedbanie obowiązku wiązać się będzie później z mandatem do 500 zł. Sąd może zaś zadecydować o grzywnie do 5 tys. złotych.

Obowiązek inwentaryzacji budynków przez gminy wynika bezpośrednio z programów ochrony powietrza (POP). Objęci spisem są nie tylko właściciele domów ale też mieszkańcy bloków. Za tych ostatnich zbiorowo deklaracje złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.
Czytaj także: Zagapisz się – wlepią ci mandat. Rusza nowy obowiązkowy spis milionów Polaków

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl