Polska elektrownia atomowa. Orlen podpisze porozumienie z najbogatszym Polakiem

Krzysztof Sobiepan
PKN Orlen ma być bliska podpisania porozumienia z firmą Synthos Green Energy. To spółka należąca do Michała Sołowowa, obecnie najbogatszego Polaka. Jak nieoficjalnie dowiedziały się media, na mocy umowy państwowe przedsiębiorstwo przejmie połowę akcji partnera. Synthos ma zaś zbudować elektrownie atomowe.
Fot. 123rf.com

Umowa Orlen - Synthos Green Energy do podpisu

Nieoficjalne informacje jako pierwszy raportował serwis Polityka Insight. Według portalu PKN Orlen i Synthos Green Energy mają podpisać porozumienie jeszcze w czerwcu 2021 r. W myśl dokumentu koncern paliwowy ma przejąć połowę udziałów w Synthos Green Energy.

Grupa Synthos należy do Michała Sołowowa, najbogatszego Polaka.Majątek biznesmena szacuje się na ok. 4 mld dol., czyli ok. 15,2 mld zł. Jeszcze w październiku 2019 r. miliarder przekonywał, że energia atomowa to "jedyna racjonalna alternatywa dla węgla". Dodawał jednak, że planowane przez spółkę małe reaktory jądrowe nie będzie konkurencją dla planowanej państwowej elektrowni jądrowej.


Według pierwotnego planu Synthos Green Energy miał postawić pierwszą w Polsce elektrownię atomową we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy. Obiekt prywatny wyprzedziłby czasowo powstanie należącej do państwa elektrowni.
Czytaj także: Radioaktywna woda z Fukushimy wyląduje w oceanie. Japonia zadecydowała

Polskie Elektrownie Jądrowe

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, nad budową pierwszej państwowej elektrowni jądrowej będzie czuwać nowa spółka o nazwie Polskie Elektrownie Jądrowe. Jak podał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, w czerwcu rozpoczął się proces jej rejestracji.

Spółka zajmie się budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej. Oprócz nowości na rynku energetyki chodzi również o zmianę nazwy dotychczasowej spółki PGE EJ1, która ostatnio została wykupiona od udziałowców przez Skarb Państwa. Piotr Naimski w rozmowie z PAP wyjaśnił, że zmiana nazwy jest "w trakcie rejestracji".

Do zadań nowopowstałej spółki będzie należeć m.in. realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Na konferencji -Gaz-Chemia 2021 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wyjaśnił, o co chodzi.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej to budowa 6 bloków jądrowych o łącznej mocy rzędu 6-9 GW, według wstępnych szacunków spowoduje, że w I połowie lat 40. 20-25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodzić z atomu.
Czytaj także: Do polskiej elektrowni jądrowej jeszcze daleko. Ale pierwsze etaty już powstają

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl