Niesamowita instalacja ratująca ludzkie życie. Współtworzyli ją polscy inżynierowie

Redakcja INNPoland
Polska od kilku lat coraz bardziej zmaga się z problemem niedoborów wody, a susze w naszym kraju stają się coraz dotkliwsze. Lecz są na świecie miejsca, w których życiodajnego płynu jest dosłownie jak na lekarstwo. Tamtejsi ludzie, aby przeżyć, zmuszeni są poszukiwać wody nawet przez 4-5 godzin dziennie. Na szczęście powstają innowacje, które realnie zmieniają ich życie na lepsze.
FB / WasserStiftung

Innowacja, która ratuje życie

Mowa o projekcie niemieckiej firmy Aqualonis GmbH, nad którego stworzeniem pracowało kilka narodów, w tym inżynierowie z Polski. Chodzi o największy na świecie kolektor mgielny, który zaopatrza w bieżącą wodę najbiedniejszy region w Maroku.
Instalacja o powierzchni 54 m kw. zbiera średnio 23 litry wody na m kw. mgły dziennie. Dzięki specjalnie zaprojektowanej siatce 3D mgła jest skraplana, a następnie transportowana rurami do oddalonej o 26 km marokańskiej wioski, w której żyje ludność Berberów.


– Jesteśmy szczęśliwi posiadając wodę z mgły w naszych domostwach. Życie jest teraz takie wspaniałe! Co najważniejsze - oszczędzamy czas. Wcześniej traciliśmy po 4-5 godzin dziennie. Dziś mamy rury z wodą w kuchniach, toaletach, korytarzach, mamy nawet pralkę – cieszy się jedna z tamtejszych kobiet.

Dzięki kolektorowi ludność z wioski może uprawiać warzywa przez cały rok, co wcześniej było w tym suchym regionie niemożliwe.
"Piękny przykład neutralnej przyrodniczo technologii, która ratuje i przywraca godność" – zachwyca się dr Maciej Kawecki, Dziekan Wyższej Szkoły Bankowości w Warszawie i prezes Instytutu Lema, który podzielił się projektem na swoim Facebooku.