W sierpniu łapcie się za kieszeń. Ceny gazu pójdą o 12 procent w górę

Natalia Gorzelnik
Ledwie udało się nam przyzwyczaić do wyższych rachunków za gaz, a nadeszły kolejne podwyżki. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych u największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - wrosną o ponad 12,4 proc. W piątek prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy.
Najmniej dotkliwie podwyżkę odczują ci, którzy gazu używają wyłącznie do gotowania. Fot: Pexels

Wyższy rachunek za gaz

PGNiG swój wniosek o podwyżkę uzasadniło rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku. Nowa taryfa ma obowiązywać do końca 2021 roku.

To już druga podwyżka taryfy PGNiG OD dla gospodarstw domowych w tym roku - w kwietniu wzrosła ona o 5,6 proc. Również z początkiem 2021 r. taryfa PGNiG OD poszła w górę - o 2,9 proc. - przypomina energetyka24.

Jakich rachunków możemy spodziewać się od przyszłego miesiąca?

Tak zwani "kuchenkowicze", czyli gospodarstwa domowe, w których gaz jest używany tylko do przygotowania posiłków, na swoich miesięcznych rachunkach zobaczą raptem złotówkę więcej.


Dla odbiorców używających gazu również do podgrzewania wody miesięczny rachunek wzrośnie średnio o niecałe 7 zł. Najboleśniej odczują podwyżki odbiorcy używający gazu także do ogrzewania. Ich rachunki wzrosną średnio o 20 złotych miesięcznie.

Rachunki za gaz w zimie

Niestety, jak pisaliśmy w InnPoland, zimą możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen. To przez to, że w magazynach już pokończyły się zapasu gazu, a zakłócenia w dostawach uniemożliwiły jego uzupełnienie. W holenderskim hubie TTF ceny sięgają już 38,65 euro za megawatogodzinę.
Czytaj także: Gwałtownie rosną ceny gazu. Zimą może być dramat
Międzynarodowa Agencja Energii podaje, że zużycie gazu w Europie wzrosło o około 25 procent w drugim kwartale 2021 roku. Tak wysokiego skoku nie było przeszło od 30 lat. Jest to konsekwencja wychodzenia gospodarek z lockdownu, podczas którego zapotrzebowanie na gaz wzrosło.