Proporcja pracujących do niepracujących szokuje. Odstajemy od średniej UE

Natalia Gorzelnik
Na każde 10 Polaków, przypada 8 niepracujących. To m.in. emeryci, studenci, ale też osoby w wieku produkcyjnym. Stanowią aż 1/3 grupy osób biernych zawodowo.
Jedną trzecią osób biernych zawodowo - ponad 4,3 mln - stanowią osoby w wieku produkcyjnym. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Polacy pracujący, Polacy niepracujący

Stopa aktywności zawodowej to wskaźnik, który został zmierzony w "Raporcie o inflacji" opublikowanym kilka dni temu przez Narodowy Bank Polski. Pod koniec tego roku ma wynieść 56,6 proc., a za dwa lata 56,5 proc. Ekonomiści są zgodni: to za mało.

– W Polsce osób aktywnych zawodowo jest mniej niż w wielu krajach europejskich. Więcej osób w stosunku do wszystkich mieszkańców pracuje nie tylko w Szwajcarii, w Niemczech i w krajach skandynawskich, ale także w Czechach czy na Węgrzech – mówi dla biznes.interia Monika Kurek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.


Z danych GUS na temat aktywności zawodowej Polaków pod koniec pierwszego kwartału wynika, że na 1000 osób w wieku 15 - 89 lat przypada 819, które nie pracują.

Poza studentami i emerytami, jedną trzecią osób biernych zawodowo - ponad 4,3 mln - stanowią osoby w wieku produkcyjnym. W tej grupie co piąta osoba (czyli ponad 860 tys. osób) nie pracuje, bo opiekuje się osobą bliską, a prawie 24 proc. (czyli nieco ponad milion) są to osoby niepełnosprawne.

– Nie mamy w Polsce miejsc pracy dopasowanych do potrzeb i umiejętności osób niepełnosprawnych. Za mało uwagi i pieniędzy przeznaczamy również na profilaktykę zdrowotną. Dbałość o zdrowie mogłoby utrzymać aktywność zawodowa wielu osób – uważa ekspertka.

Bierni zawodowo

Jak pisaliśmy w InnPoland, wśród osób biernych zawodowo przeważają kobiety. Częściej, jak twierdzą, wypadają z rynku pracy z powodu prowadzenia gospodarstwa domowego. Z kolei 111 tys. mężczyzn i 142 tys. kobiet pozostawało poza rynkiem z powodu zniechęcenia bezskutecznością poszukiwań pracy.
Czytaj także: Ponad 5 milionów Polaków nie pracuje i nie szuka pracy. Bo nie chcą
Szczególnie trudnym zadaniem jest aktywizacja zawodowa osób długotrwale bezrobotnych. Część z nich ma nieaktualne kompetencje, inni borykają się z problemami zdrowotnymi. Są i tacy, którzy ze względu na sprawowaną opiekę nad dziećmi czy osobami starszymi, nie mogą podjąć pracy.

Wiek produkcyjny to wśród mężczyzn 18-64 lata, a w przypadku kobiet - 18-59 lat.