Fani czekolady gorzko zapłaczą. Słodki biznes będzie zmuszony podnieść ceny
To, że inflacja napędza wzrost cen, właściwie trudno już ukryć. Wystarczy pójść do sklepu i zrobić przegląd swoich ulubionych produktów. Tym razem zdrożeją czekolada i słodycze.
Ceny surowców rosną na całym świecie
Wszystkiemu winna jest wysoka inflacja, choć jak się okazje nie tylko ona. Przedsiębiorcy cierpią także przez przez wzrost cen surowców, energii i transportu.– Nas też dotykają wzrosty kosztów surowców, czyli wzrosty kosztów funkcjonowania. Jest dużo niewiadomych, zakładamy jednak wzrost kosztów funkcjonowania rok do roku, co odbije się na cenach produktów. Tak, jak dzieje się to w innych branżach – powiedział w programie "Money. To się liczy" Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel.
Aktualnie dużo czyta się o branży budowlanej, ale to nie tylko jej dotyczą podwyżki. Najwięksi producenci kakao na świecie zawiązali bowiem kartel i wprowadzili 15-procentową opłatę, by tym, którzy uprawiają kakao, żyło się lepiej.Może cię zainteresować: Bez tłuszczu, cukru i soli. Reklamy niezdrowego jedzenia będą w tym kraju zakazane
– To dobre i zrozumiałe, ale też bezpośrednio odbiło się na cenach produktów z kakao. Drugi element wynika z popytu na całym świecie. Pandemia w wielu krajach zelżała, konsumpcja wzrosła, to też w naturalny sposób podbija ceny – dodaje Herman.
Drożeje nawet chleb
Najgorsze wydaje się to, że podstawa żywienia staje się luksusem. Codzienne zakupy już teraz stają się wyzwanie. Coraz droższe stają się nawet te produkty, które zwykliśmy traktować jako podstawę naszej diety.W kieszenie konsumentów zaczyna uderzać już zwykłe, codzienne kupienie bochenka chleba. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju jego ceny były wyższe o 5,7 proc. niż rok wcześniej. Mąka podrożała w tym czasie o 2,6 proc., ryż – o 2,4 proc., a makarony – o 2,7 proc. - donosi “Rzeczpospolita”.