Polska myśl kardiologiczna chroniona za oceanem. Nowy patent Medinice

Natalia Gorzelnik
Polska firma Medinice otrzymała warunkową ochronę patentową od kanadyjskiego urzędu patentowego na wynalazek “Kaniula do plastyki zastawki trójdzielnej”. Ostatnim krokiem przed formalnym uzyskaniem patentu jest uiszczenie przez spółkę opłaty administracyjnej.
Medinice to polska firma powstała w celu poszukiwania i rozwijania innowacyjnych technologii Fot: Pexels/Vidal Balielo

Medinice

Medinice to polska firma powstała po to, by poszukiwać i rozwijać innowacyjne technologie, które pozwolą przyspieszyć i poprawić proces diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia. Medinice rozwija projekty własne i te pozyskane od naukowców z Polski oraz zagranicy. Zespół tworzą profesjonaliści z obszaru medycyny, badań klinicznych, prawa i finansów.

Wynalazek, na który otrzymano warunkową ochronę patentową od kanadyjskiego urzędu patentowego, to kaniula żylna do plastyki zastawki trójdzielnej serca. Pozwala ona na wykonanie zabiegu kaniulacji metodą mniej inwazyjną niż zazwyczaj się to odbywa. Firma podaje, że wypracowana przez nich metoda jest również skuteczniejsza, tańsza, szybsza i - co najważniejsze - bezpieczniejsza dla pacjenta niż metoda obecnie stosowana.

Spółka została założona przez prezesa Sanjeeva Choudhary i prof. Piotra Suwalskiego, znanego na świecie kardiochirurga oraz prof. Sebastiana Steca, kardiologa i elektrofizjologa, jednego z najbardziej cenionych specjalistów w wykonywaniu zabiegów ablacji bez używania szkodliwej fluoroskopii.

Polskie patenty kardiochirurgiczne

W swoim portfolio Medinice ma 12 projektów z obszaru interwencyjnej kardiologii i kardiochirurgii. Łącznie, firma ma blisko 40 patentów i zgłoszeń patentowych w Polsce, Europie czy w Stanach Zjednoczonych.

Priorytetowymi projektami spółki są m.in. W grudniu 2020 roku spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW. Jak podaje Stockwatch.pl, po pół roku od wejścia na giełdę akcje firmy podrożały o 150 proc.