Niebezpieczne suplementy w Decathlonie. Jeśli są w twoim domu, koniecznie je zwróć
W wybranych partiach witamin i elektrolitów sprzedawanych w sklepach Decathlon wykryto niebezpieczną dla zdrowia substancję. Część z nich została już jednak sprzedana – sieć apeluje wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym o sprawdzenie, czy w naszych domach nie znajdują się zanieczyszczone produkty.
Toksyczna substancja w suplementach
W związku z tą sytuacją GIS wydał na swojej stronie ostrzeżenie publiczne o wycofaniu z sieci Decathlon niektórych partii wybranych produktów marki APTONIA. W sprzedawanych w popularnej sieci witaminach i elektrolitach wykryto bowiem tlenek etylu. Jest on wykorzystywany do sterylizacji sprzętu medycznego oraz przypraw, a także farmaceutyków. To silnie toksyczna substancja, która ma działanie rakotwórcze, mutagenne i upośledza rozrodczość.Ostrzeżenie dotyczy nastepujących produktów, wprowadzonych do obrotu w Polsce od 19 czerwca do 12 sierpnia 2021 roku włącznie:
- Vitamins + Minerals, 30 tabletek, Smak pomarańczowy
- Salts Caps, 100 kapsułek, Elektrolity
- Electrolytes Tablets "ECOSIZE", 2x20 tabletek, Smak cytrynowy
- Electrolytes Tablets, 2x10 tabletek, Smak malinowy
- Electrolytes Tablets, 2x10 tabletek, Smak cytrynowy
Jako że część produktów została już sprzedana, GIS i Decathlon apelują o sprawdzenie, czy w naszym domu nie znajduje się jedna z feralnych partii.
"Należy sprawdzić numer partii widniejący na produkcie i porównać go z numerami partii których dotyczy ostrzeżenie zamieszczonymi w załączonej poniżej tabeli. Jeśli posiadają Państwo którąś z tych partii, prosimy o nie spożywanie produktów i dokonanie zwrotu w dowolnym sklepie Decathlon. Zwracany produkt zostanie wymieniony lub otrzymają Państwo zwrot kwoty jego zakupu (nawet jeżeli został napoczęty)" – informuje Decathlon.
Glifosat w kaszy
Jak pisaliśmy w INNPoland, według badań zleconych przez Fundację Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich stwierdzono przekroczony poziom glifosatu (pestycyd, który według niektórych instytucji naukowych ma potencjał rakotwórczy) w kaszach jaglanych trzech producentów.Złamanie norm wykryto w produktach przedsiębiorstw Janex, Sonko i Sante. Instytucja po przeprowadzeniu badań skierowała zawiadomienie do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz samych firm.
"Podejmowane przez branże dodatkowe działania prewencyjne mające na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa wystąpienia glifosatu w nawet pojedynczych ziarnach kasz jaglanych przynoszą efekt. Jak wykazano w raporcie aż 7 na 10 produktów pozostaje w zgodzie z obowiązującymi normami" – przekonywało Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych.
"Jednostkowe przypadki minimalnego przekroczenia dopuszczalnych norm oscylujący w
granicach błędu pomiarowego są niestety bolesnym unaocznieniem problemu, z którym borykają się producenci produktów zbożowych w związku z otrzymywaniem od dostawców surowca, do którego uprawy zastosowano glifosat w sposób niezgodny z wytycznymi" – dodało SPPZ.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl