Trzymajcie się za portfele. Rachunki za gaz znów pójdą w górę

Katarzyna Florencka
Myśleliście, że sierpniowa podwyżka rachunków za gaz będzie już ostatnią, przynajmniej na jakiś czas? No to czeka was rozczarowanie. Ceny gazu cały czas idą w górą – a powodem są m.in. działania Gazpromu po wyroku w sprawie Nord Stream 2.
Cena gazu rośnie m.in. przez działania Gazpromu Fot. Rafal Witczak/East News

Rosnące ceny gazu

Kiedy 16 lipca Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzał kolejną podwyżkę cen gazu dla gospodarstw domowych, cena transakcyjna na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie wynosiła 169 zł za MWh. Tymczasem, jak podaje serwis Business Insider, w ostatni piątek cena doszła do 223 zł za MWh – to wzrost aż o 32 proc.

Na międzynarodowych rynkach gaz ziemny podrożał w zeszłym tygodniu o niemal 14 proc. Złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim, Gazprom zablokował sprzedaż gazu do UE na przyszły rok. Stało się to po niekorzystnej decyzji niemieckiego sądu w sprawie Nord Stream 2 – Rosjanie liczyli bowiem na to, że inwestycja zostanie wyłączona spod unijnej dyrektywy gazowej.


Równocześnie utrudnione jest wydobycie gazu w USA – które jest największym światowym producentem tego surowca – z uwagi na szalejące tam aktualnie huragany. A zapotrzebowanie na gaz rośnie: z powodu unijnej polityki klimatycznej coraz więcej krajów chce odejść od węgla właśnie na rzecz gazu.

Wyższe rachunki za gaz

Jak pisaliśmy w INNPoland, ledwie udało się nam przyzwyczaić do wyższych rachunków za gaz, a nadeszły kolejne podwyżki. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych u największego sprzedawcy – PGNIG Obrót Detaliczny – wzrosły o ponad 12,4 proc.
PGNiG swój wniosek o podwyżkę uzasadniło rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku. Nowa taryfa ma obowiązywać do końca 2021 roku.

To już druga podwyżka taryfy PGNiG OD dla gospodarstw domowych w tym roku - w kwietniu wzrosła ona o 5,6 proc. Również z początkiem 2021 roku taryfa PGNiG OD poszła w górę o 2,9 proc.

Najboleśniej odczują podwyżki odbiorcy używający gazu nie tylko do gotowania, ale także do ogrzewania. Ich rachunki wzrosną średnio o 20 złotych miesięcznie.