Rząd kapituluje w sprawie Polskiego Ładu. "Pojawią się korekty niektórych rozwiązań"

Katarzyna Florencka
Część rozwiązań, które pojawiły się w projekcie Polskiego Ładu, na pewno zostanie zmieniona – potwierdził w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Do końca tygodnia mają zakończyć się prace robocze nad uwagami do projektu nowego systemu podatkowego, zgłoszonymi podczas konsultacji społecznych.
Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że część rozwiązań proponowanych w ramach Polskiego Ładu będzie zmieniona Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Rząd zapowiada zmiany w Polskim Ładzie

Rzecznik rządu zdradził podczas rozmowy w Polskim Radiu 24, że w tym tygodniu powinny się zakończyć robocze prace nad uwagami do projektu Polskiego Ładu zgłoszonymi podczas konsultacji społecznych.

– Korekty niektórych rozwiązań na pewno się pojawią – powiedział Müller. – Bacznie będziemy przyglądać się tym uwagom, które zostały zgłoszone i nie wykluczam, że część z tych uwag oczywiście zostanie uwzględniona – dodał.

Rzecznik rządu dodał, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o proponowanych rozwiązaniach ze związkami przedsiębiorców. – Nie dajmy sobie wmówić, że propozycje, przedstawione w #PolskiŁad, miałyby prowadzić do bankructw firm. To nieprawda – stwierdził.

Przedsiębiorcy walczą z Polskim Ładem

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, podczas konsultacji społecznych Polskiego Ładu ponad 42 tys. podpisów zebrała petycja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców sprzeciwiająca się zmianom w podatku liniowym. Projekt zakłada bowiem zwiększenie obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym z 19 proc. do 28 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.


– Podwyższenie podatku liniowego o 9 proc. oznacza, że o 9 proc. będzie mniej pieniędzy na rozwój – mówił Adam Abramowicz podczas spotkania z przedsiębiorcami w Szczecinie. – Niektórzy politycy mówią, że przedsiębiorcy wydadzą to na konsumpcję, bo domy w Alpach budują. Ja nikogo takiego nie znam. Pewnie są tacy, co mają domy w Alpach, ale to jakiś promil przedsiębiorców. Przedsiębiorcy te pieniądze wykorzystują na rozwój firm – podkreślił.

Jak dodał na spotkaniu w Bydgoszczy, wielu przedsiębiorców jeszcze liczy straty po lockdownie, a tymczasem od nowego roku ma ponieść znacznie większe koszty na rzecz państwa. Przekonywał przy tym, że znajdująca się w Polskim Ładzie propozycja dotycząca podwyższenia podatku liniowego "jest niekorzystna nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa, bo po zmianach wpływy z tego tytułu nie wzrosną, a spadną".