Idziesz do pracy – pamiętaj o śniadaniu! Sprawdź, jak jadają inni Polacy

Aleksandra Jaworska
Blisko 76 proc. z nas – spożywa śniadanie codziennie. Pozostałej części badanych zdarza się jednak pominąć ten najważniejszy posiłek dnia: 14 proc. robi to sporadycznie, a co dziesiąty ankietowany je śniadania nieregularnie, rzadko bądź wcale.
Jakie jest idealne śniadanie według Polaków? Smaczne – deklaruje 51 proc. respondentów Fot. Pexels / Julian Jagtenberg

Polacy jedzą zdrowe śniadania

Jakie jest idealne śniadanie według Polaków? Smaczne – deklaruje 50 proc. respondentów. Zwracamy uwagę także na łatwość i szybkość przygotowania oraz by zawierało porcję warzyw lub owoców. Marka owsianek funkcjonalnych NESVITA firmy Nestlé przedstawiła właśnie wyniki ankiety „NESVITA dobry dzień” zrealizowanej wspólnie z agencją badawczą SW Research.

Najczęściej wskazywanym składnikiem śniadania Polaków są warzywa – co podkreśla połowa respondentów. Owoce i pieczywo wskazuje 22 proc. z nas, niewiele mniej – mięso i wędliny. Nabiał i jajka to blisko 20 proc. wskazań. W prozdrowotnym śniadaniowym menu Polaków znajdują się również sery, pełnoziarniste i ciemne pieczywo, a także musli, owsianki i płatki.
– Urlopy czy weekendy zdecydowanie służą naszym śniadaniom! Śniadanie w dni wolne smakuje nam bardziej, niż w tygodniu, uważamy je też za zdrowsze. Dla odmiany, główną cechą pierwszego posiłku w dzień powszedni jest szybkość jego przygotowania (co podkreśla niemal połowa z nas). Śniadanie w tygodniu bywa też określane jako… nudne (co czwarty) – wyjaśnia Marzena Maciąg-Urbańska, Kierownik Grupy Produktów w Nestlé Polska.


Ulubionym porannym zwyczajem jest ponadto spożywanie śniadania wspólnie z bliskimi. Podczas dni wolnych mężczyźni częściej niż kobiety jedzą śniadanie, które przygotował dla nich ktoś inny; nieco częściej też deklarują, że pierwszy posiłek dnia spożywają poza domem. Kobiety natomiast podkreślają, że wolne dni pozwalają im przygotowywać bardziej kreatywne posiłki.

Picie kawy przed 9 to błąd

Do śniadania lub przy czytaniu porannych firmowych maili często towarzyszy nam też kawa. Picie tego napoju przed godziną 9.00 to jednak duży błąd. Neurolog Steven Miller z Uniwersytetu Medycznego w Maryland, który w codziennej pracy zajmuje się badaniem wpływu leków i innych środków na ludzki mózg, radzi, żeby pierwszą porcję kawy wypijać dopiero po godz. 9.30, szczególnie jeśli nasz tryb snu jest w miarę regularny i pracujemy standardowo w godzinach od 9. do 17.

Dlaczego? Pomiędzy godz. 8.00 a 9.00 rano nasz organizm produkuje największe ilości kortyzolu, który reguluje energię w naszym ciele. Kortyzol to naturalny zastrzyk energii, który obudzi nas bez kawy.
Czytaj także: Morawiecki pochwalił się śniadaniem z rolnikami. Kołodziejczak: Statyści wynajęci