Brak pieniędzy, wypadek czy huragan? Oto co najbardziej przeraża Polaków

Aleksandra Jaworska
Polacy najczęściej boją się chorób i śmierci osób najbliższych. Za coraz bardziej prawdopodobne uznają również zagrożenia pogodowe. Obawiają się też braku pieniędzy na starość i skutków wypadków samochodowych.
Polacy najczęściej boją się chorób i śmierci osób najbliższych Fot. Pixbaby.com/Huns Braxmeier

Największe obawy Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) oraz Deloitte stworzyły raport pt. "Mapa ryzyka Polaków" - ranking najistotniejszych trosk społeczeństwa i związanych z tym potrzeb ubezpieczeniowych. Polacy ocenili także, jak prawdopodobne w ich życiu są złe zdarzenia.

Raport przeprowadzony w dwóch falach (luty 2020 i luty 2021) pokazał również, jak nasze podejście do tych obaw zmieniła pandemia. Trzy główne obawy Polaków są takie same bez względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Są to:
– Polacy boją się o zdrowie swoje i najbliższych. Martwi ich brak dostępu do opieki medycznej, ale też brak pieniędzy na leczenie poważnych chorób i na starość. Rosną obawy związane z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Polacy boją się też wypadków samochodowych i pożarów, choć to ryzyko w dużym stopniu zależy od naszego zachowania – podkreśla Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.


Podczas pandemii znacząco zwiększył się procent respondentów bojących się skutków ciężkich chorób osób najbliższych (o 4 pkt. proc.) i braku dostępu do opieki medycznej (o 5 pkt. proc.). Zwiększyły się ponadto obawy, dotyczące kradzieży telefonu i kradzieży pieniędzy przez internet (odpowiednio o 5 i 4 pkt. proc.).

Boimy się o budżety, oszczędności i pracę

Koronawirus pokazał coś jeszcze innego. Pandemia sprawia, że Polacy martwią się nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o swoje finanse. Jak wynika z badania Biura Informacji Kredytowej, aż dwie trzecie z nas przewidziało, że koronawirus odbije się domowym budżecie.

Osoby w wieku 18-34 lata najbardziej obawiają się tego, że pracodawcy z powodu niewydolności biznesów zaczną ciąć etaty. Osoby w wieku 45-54 lat boją się zaś najbardziej o stan finansów osobistych.

Najmniej o swoją sytuację zawodowo-finansową martwią się osoby z wyższym wykształceniem, które mieszkają w dużych miastach. Badanie pokazało też, że częściej to kobiety niż mężczyźni zadręczają się takimi myślami.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl