logo
O ile wzrost znaczenia kobiet na rynku pracy jest dobrą wiadomością, problemem staje się rosnąca grupa mężczyzn, którzy wypadają z systemu edukacji i rynku pracy. Fot. Eryk Stawinski/REPORTER/East News
Reklama.

Przez lata to mężczyźni byli w lepszej sytuacji zawodowej. Dziś zaczyna się to jednak zmieniać. W wielu krajach rozwiniętych liczba mężczyzn w wieku 20-24 lat, którzy nie uczą się, ani nie pracują, przewyższa liczbę kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji.

"Financial Times" donosi, że nowa tendencja w Wielkiej Brytanii pojawiła się po raz pierwszy w 2020 roku, a od tamtej pory różnica jest coraz większa. Po raz pierwszy więcej czynnych zawodowo kobiet niż mężczyzn w wieku 20-24 lata jest również w Kanadzie, Francji i Hiszpanii

W USA kobiety nie prześcignęły mężczyzn w zatrudnieniu, ale dysproporcja między nimi się zmniejsza. Przewaga mężczyzn zmalała z niemal 10 punktów procentowych w 2006 roku do zaledwie jednego punktu w ubiegłym roku.

W UK kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni

W Wielkiej Brytanii również to kobiety zarabiają więcej. Pierwszy raz odnotowano tę zmianę w 2022 roku. Kluczowym czynnikiem jest fakt, że kobiety znacznie częściej posiadają wyższe wykształcenie, co daje im przewagę na rynku pracy. 

Czytaj także:

Jednocześnie pozycja mężczyzn bez dyplomu dramatycznie się pogarsza. "Financial Times" powołując się na badania, informuje, że w 1991 roku zarabiali oni średnio 57 proc. więcej niż kobiety z tej samej grupy wykształcenia, ale do 2022 roku ich dochody spadły i obecnie są 10 proc. niższe niż w przypadku kobiet.

Społeczne konsekwencje zmiany

O ile wzrost znaczenia kobiet na rynku pracy jest dobrą wiadomością, problemem staje się rosnąca grupa mężczyzn, którzy wypadają z systemu edukacji i rynku pracy

Co gorsza, zdecydowana większość z nich nie zajmuje się także opieką nad rodziną, lecz pozostaje na marginesie społeczeństwa, często borykając się z długoterminowymi problemami zdrowotnymi. Wśród mężczyzn bez wykształcenia i stabilnego zatrudnienia rośnie również poziom frustracji wynikający z ich pogarszającej się sytuacji.

Czytaj także:

Rosnąca dysproporcja między kobietami i mężczyznami wpływa nie tylko na rynek pracy, ale także na życie społeczne. Coraz więcej wykształconych kobiet ma problem ze znalezieniem partnera o porównywalnym statusie ekonomicznym, co wpływa na ich decyzje dotyczące związków i zakładania rodzin.