Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przecieka. W jednym z modułów pojawiły się pęknięcia

Aleksandra Jaworska
Każdy element Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podlega stałej modernizacji. Jedną z ostatnich naprawionych usterek jest wymiana paneli słonecznych. Mimo regularnych przeglądów, zapobiec wszystkim awariom zwyczajnie się nie da. Najnowszą bazą do pracy są pęknięcia modułu Zaria, które trzeba załatać.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie po raz pierwszy ma problem ze szczelnością Fot. 123RF/forplayday

Przeciek w module Zaira

Model Zaria co i raz daje o sobie znać. Ta Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie po raz pierwszy ma problem chociażby ze szczelnością. Informacje przekazane przez rosyjską agencję RIA podają, że i tym razem znaleziono nowe pęknięcia. Na szczęście nie są one duże.

Mimo wszystko mogą być powodem niewielkich wycieków powietrza, z którymi zmaga się ISS. Co równie niepokojące, najprawdopodobniej szczeliny z czasem będą się powiększać do rozmiarów zagrażających stacji, dlatego konieczne jest ich szybkie załatanie.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) została wystrzelona w 1998 roku przez Rosjan i sjest największą dotąd powstałą stacją, która orbituje wokół ziemi. Mimo iż lata świetności ma za sobą, jak na razie spełnia swoją a'la kosmiczną funkcję.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna skończy w tym roku 23 lata

Dni Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zdają się być jednak policzone. Rosja rozważa wycofanie się z projektu: powodem ma być właśnie pogarszający się stan techniczny stacji. Jeśli inspekcja potwierdzi obawy Rosjan, poinformują oni resztę krajów o planowanym wycofaniu z projektu od 2025 roku.


"Ostatnio coraz częściej dostajemy raporty o usterkach technicznych. Aby uniknąć ryzyka wypadków, koniecznie jest przeprowadzenie kontroli technicznej stacji. Po zakończeniu kontroli powinniśmy podjąć ostateczną decyzję"– cytuje wicepremiera Rosji Jurija Borysowa agencja prasowa TASS.