Polsat idzie na zakupy. Chce nabyć "Rzeczpospolitą" – ale nie jest jedynym chętnym

Natalia Gorzelnik
Grupa Polsat Plus i Wirtualna Polska mają znajdować się wśród podmiotów zainteresowanych przejęciem Gremi Media, wydawcy m.in. “Rzeczpospolitej” i “Parkietu” – wynika z nieoficjalnych informacji.
Zygmunt Solorz-Żak - założyciel telewizji, główny akcjonariusz Grupy Polsat. Fot: WOJCIECH STROZYK/EastNews

Kto przejmie Gremi Media?

O zakupowych planach Polsatu i WP informuje agencja ISBnews. Proces sprzedażowy może zostać rozstrzygnięty do końca września. Oba podmioty na razie nie odniosły się do sprawy.

– Z zasady nie komentujemy żadnych procesów akwizycyjnych, bez względu na to czy bierzemy w nich udział czy nie – przekazał portalowi wirtualnemedia.pl Michał Siegieda, dyrektor ds. komunikacji w Wirtualna Polska Holding. Grupa Polsat Plus nie odpowiedziała na pytanie.

Jak informuje serwis, zarówno Grupa Polsat Plus, jak i Wirtualna Polska Holding nie działają obecnie ani nie miały w przeszłości aktywów w sektorze prasowym. Obie zrealizowały natomiast w ostatnich latach szereg akwizycji.


W przypadku WP chodzi o spore inwestycje w sektorze e-commerce. Jej spółka zależna zakupiła np. porównywarkę kredytów 17banków.com oraz nabyła udziały w portalu nocowanie.pl i pakiet akcji spółki Modern Commerce - nowego właściciela marki Moliera2.com.

Polsat w ubiegłym roku przejął Grupę Interia od Bauer Media oraz kupił od ZPR 50,52 proc. udziałów spółki TV Spektrum ( Fokus TV i Nowa TV), stając się jej jedynym właścicielem. W tym roku kupił również ok. 60 proc. udziałów firmy Tako Media, produkującej m.in. seriale paradokumentalne i programy.

“Rzeczpospolita” na sprzedaż

Jak pisaliśmy w InnPoland, spółka KCI - holding należący do dwóch spółek Grzegorza Hajdarowicza - informowała w marcu, że z pomocą globalnej firmy doradczej Deloitte rozważy sprzedaż Gremi Media.
W grę miała wchodzić m.in. sprzedaż akcji w drodze otwartego procesu pozyskania od zainteresowanych inwestorów ofert nabycia lub pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego czy zawarcie aliansów strategicznych.

– W związku z sytuacją, w jakiej spółka KCI znajduje się od grudnia ubiegłego roku, zostaliśmy zmuszeni do podjęcia decyzji o przeanalizowaniu i aktualizacji długoterminowej strategii spółki – wyjaśniał Piotr Łysek, prezes KCI.

Chodzi o spór między KCI a spółką CNT kontrolowaną przez Zbigniewa Jakubasa, który rozpoczął się w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe w Krakowie. Spór opiewa na 5,3 mln zł, które CNT zapłaciła miastu (zdaniem KCI nienależnie) za zmianę przeznaczenia tej nieruchomości.
Czytaj także: Właściciel "Rzeczpospolitej" łatwo jej nie odda. "Pogłoski o mojej śmierci są daleko przedwczesne"