Pensje katechetów kosztują 1,5 mld zł. Ci politycy uważają, że są pilniejsze wydatki niż religia

Aleksandra Jaworska
Lekcje religii kosztować mogą budżet nawet ponad 1,5 mld złotych. Ta astronomiczna kwota mogłaby być równie dobrze przeznaczona na zupełnie inny cel. Dlatego polityczni eksperci od wydawania pieniędzy zabrali głos w sprawie. Niezależnie od przynależności partyjnej są zgodni co do tego, że znacznie pilniejszych priorytetów wydatkowych jest cała lista.
Same pensje katechetów kosztują Polaków przynajmniej 1,5 mld złotych (fot. serezniy/123RF)

Wydatki pilniejsze niż religia

Serwis Money postanowił zapytać polityków o alternatywne rozwiązanie dla 1,5 mln złotych, który budżet państwa przeznacza rocznie na pensje księży w szkołach. Każdy z nich ma inny pomysł dla tej ogromnej sumy, najczęściej zgadzają się jednak pod jednym względem - religia nie powinna być pilnym wydatkiem, są ważniejsze.
"Moim zdaniem taką kwotę można byłoby przeznaczyć na podwyżki w państwowych inspekcjach. W tej chwili naprawdę trudno jest znaleźć na rynku specjalistów do pracy w inspektoratach" – powiedział Money były szef NSZZ "Solidarność" i poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek.


"Przeznaczyłbym je na psychologię dziecięcą. Drugim takim obszarem byłoby ratownictwo medyczne. To są bardzo ważne do załatwienia rzeczy tu i teraz. Dzieci ani jadący w karetce pacjenci nie mogą czekać, aż zmieni się władza" – uważa Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej takie pieniądze przeznaczyłby również na ochronę zdrowia. Zdaniem byłego wiceministra finansów właśnie ten sektor wymaga dofinansowania tu i teraz. Paulina Henning-Kloska z Polski 2050 1,5 mld dorzuciłaby także do opieki zdrowotnej.

Młodzież policzyła, ile kosztuje religia w ich szkołach

Pensje dla księży to nie koniec ogromnych wydatków. Bowiem ponad 12 milionów złotych kosztowała podkrakowskie gminy religia i katecheza w ostatnim roku. Dane zebrała Młoda Lewica w Małopolsce. W opinii młodych działaczy te środki powinny zostać wykorzystane na inny cel: pomoce dydaktyczne, warsztaty, dojazdy do szkół czy chociażby środki czystości.

– Za rzadko zastanawiamy się nad tym, ile kosztują nas lekcje religii w szkołach. Powstaje wrażenie, że katecheza w szkołach po prostu jest, że kościołowi udostępnia się tylko miejsce i czas do prowadzenia zajęć. Trzeba jasno i głośno mówić, że jest inaczej – przekonuje poseł Lewicy w Krakowie, Maciej Gdula.