Chcą zakazać plastikowych opakowań dla warzyw i owoców. Nowa inicjatywa posłów
Warzywa i owoce na plastikowych tackach i owinięte folią to częsty widok w polskich supermarketach. Grupa 25 posłów uważa, że taka metoda przechowywania produktów jest wyjątkowo nieekologiczna i chcą jej zakazać. Podobne prawo już niedługo wejdzie w życie w innych krajach Europy.
Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik
Grupa 25 posłów napisała interpelację do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. Politycy chcą się dowiedzieć o stanowisko i prace nad zakazem sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach – pisze serwis dlahandlu.pl.Posłowie pytają:
- Czy ministerstwo prowadzi prace nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do ograniczenia użycia plastiku w handlu, ze szczególnym uwzględnieniem pakowania w plastik owoców i warzyw?
- Jeśli tak, to na jakim etapie znajdują się ww. prace? Jeśli nie, dlaczego ww. prace nie są prowadzone?
- Czy ministerstwo dostrzega problem nadużywania plastiku w codziennym życiu Polaków oraz wywołane przez to negatywne skutki dla zdrowia obywateli?
- Jakie działania dotychczas podejmowało ministerstwo w tej kwestii?
W obu przypadkach przewiduje się podobny zapis – zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw, jeśli partia produktu waży poniżej półtora kilograma.
Pod pytaniami do ministerstwa klimatu podpisali się: Agnieszka Pomaska, Krzysztof Piątkowski, Marta Wcisło, Piotr Borys, Konrad Frysztak, Krzysztof Gadowski, Aleksandra Gajewska, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Agnieszka Hanajczyk, Klaudia Jachira, Michał Jaros, Michał Krawczyk, Robert Kropiwnicki, Henryka Krzywonos-Strycharska, Artur Łącki, Małgorzata Niemczyk, Paweł Olszewski, Katarzyna Osos, Monika Rosa, Marek Rząsa, Franciszek Sterczewski, Adam Szłapka, Cezary Tomczyk, Jarosław Urbaniak, Monika Wielichowska.
ROP – rozszerzona odpowiedzialność producenta
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, podwyżki cen śmieci to tylko jedna ze stron nieudanej polityki odpadowej Polski. Nadzieją ma być jednak inicjatywa ROP – rozszerzonej odpowiedzialności producenta.Z pewnością ROP nie będzie cudownym lekiem na wszystkie kwestie odpadowe, ale wreszcie przybliży polskie standardy do unijnych. Ma też rozwiązać problemy wysokich kosztów ponoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów z nieruchomości i problem niedofinansowania recyklerów.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta zostanie wprowadzona do polskiego prawa od 2023 roku – przewiduje projekt, który trafił do konsultacji publicznych. Szacuje się, że producenci opakowań zapłacą w Polsce rocznie ponad miliard złotych.
Producenci opakowań za każdy kilogram produktu, który trafia do do gospodarstw domowych, zapłacą opłatę. Jej stawki w projekcie ustawy co prawda nie ma, natomiast dokładną kwotę określi minister klimatu w rozporządzeniu.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl