Chcą zakazać plastikowych opakowań dla warzyw i owoców. Nowa inicjatywa posłów

Krzysztof Sobiepan
Warzywa i owoce na plastikowych tackach i owinięte folią to częsty widok w polskich supermarketach. Grupa 25 posłów uważa, że taka metoda przechowywania produktów jest wyjątkowo nieekologiczna i chcą jej zakazać. Podobne prawo już niedługo wejdzie w życie w innych krajach Europy.
Warzywa i owoce pakowane w plastik są zabójcze dla środowiska (fot. imago stock&people/EAST NEWS)

Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik

Grupa 25 posłów napisała interpelację do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. Politycy chcą się dowiedzieć o stanowisko i prace nad zakazem sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach – pisze serwis dlahandlu.pl.

Posłowie pytają: Interpelanci wskazują też na przykłady z innych krajów Unii Europejskiej. We Francji nowa ustawa antyodpadowa wejdzie w życie już w 2022 roku. W Hiszpanii rząd finalizuje zaś obecnie dekret królewski w sprawie opakowań i odpadów.


W obu przypadkach przewiduje się podobny zapis – zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw, jeśli partia produktu waży poniżej półtora kilograma.

Pod pytaniami do ministerstwa klimatu podpisali się: Agnieszka Pomaska, Krzysztof Piątkowski, Marta Wcisło, Piotr Borys, Konrad Frysztak, Krzysztof Gadowski, Aleksandra Gajewska, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Agnieszka Hanajczyk, Klaudia Jachira, Michał Jaros, Michał Krawczyk, Robert Kropiwnicki, Henryka Krzywonos-Strycharska, Artur Łącki, Małgorzata Niemczyk, Paweł Olszewski, Katarzyna Osos, Monika Rosa, Marek Rząsa, Franciszek Sterczewski, Adam Szłapka, Cezary Tomczyk, Jarosław Urbaniak, Monika Wielichowska.

ROP – rozszerzona odpowiedzialność producenta

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, podwyżki cen śmieci to tylko jedna ze stron nieudanej polityki odpadowej Polski. Nadzieją ma być jednak inicjatywa ROP – rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Z pewnością ROP nie będzie cudownym lekiem na wszystkie kwestie odpadowe, ale wreszcie przybliży polskie standardy do unijnych. Ma też rozwiązać problemy wysokich kosztów ponoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów z nieruchomości i problem niedofinansowania recyklerów.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta zostanie wprowadzona do polskiego prawa od 2023 roku – przewiduje projekt, który trafił do konsultacji publicznych. Szacuje się, że producenci opakowań zapłacą w Polsce rocznie ponad miliard złotych.
Producenci opakowań za każdy kilogram produktu, który trafia do do gospodarstw domowych, zapłacą opłatę. Jej stawki w projekcie ustawy co prawda nie ma, natomiast dokładną kwotę określi minister klimatu w rozporządzeniu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl