Polski producent zarobi na szczepionce przeciw COVID-19. Akcje wystrzeliły

Aleksandra Jaworska
Amerykański producent Novavax szykuje nową szczepionkę na koronawirusa. Jej głównym elementem będzie antygen produkowany w polskich zakładach. Spółka Mabion, pochodząca z Konstantynowa Łódzkiego, ogłosiła podpisanie dużego kontraktu. Jego wartość to 1,5 mld złotych.
Polski Mabion podpisał umowę z amerykańskim producentem kolejnej szczepionki na COVID-19 (fot. Wojciech Strozyk/REPORTER)

Polska spółka zarobi na szczepionce

Polska firma Mabion podpisała umowę z amerykańskim producentem kolejnej szczepionki na COVID-19. Mabion będzie wytwarzać na skalę komercyjną antygen kandydata na szczepionkę na COVID-19 pod nazwą NVX-CoV2373. Wartość umowy to dokładnie 1,46 mld złotych.

Jak podaje serwis Money umowę zawarto na czas określony - do końca 2025 roku, z opcją jej przedłużenia. Wcześniej polską i amerykańską spółkę łączyły już umowy dotyczące transferu technologii do produkcji antygenu itp. Wynikiem intratnego kontraktu Polaków jest również natychmiastowa reakcji giełdy. Na starcie sesji akcje zyskiwały nawet blisko 50 proc.


Po ogłoszeniu komunikatu o podpisaniu umowy notowania akcji polskiej spółki dosłownie wystrzeliły. Po zaledwie godzinie handlu na GPW są wyceniane 20 proc. wyżej niż dzień wcześniej. Właśnie na takie informacje od dawna czekali inwestorzy giełdowi, którzy na swoich radarach mieli spółkę Mabion.

Szczepionka przeciw Covid-19 powstała w rekordowym tempie

W niedzielę 27 grudnia 2020 roku ruszyła w Polsce wielka akcja szczepień przeciw COVID-19. Jako pierwsza szczepionkę przyjęła Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Wiele osób miało obawy co do bezpieczeństwa szczepionki przeciw koronawirusowi, a jednym z argumentów było niezwykle szybkie tempo prac nad szczepionką.

Co uspokajające, naukowcy nie musieli zaczynać od zera: nad szczepionkami przeciwko koronawirusom pracowano już od wielu lat, od czasu epidemii SARS w latach 2002-2004.

– Aktualnie pomaga nam to, że mieliśmy już wcześniej koronawirusy, które dały nam bolesną lekcję – mówię tutaj o SARS i MERS. Prace nad szczepionkami były już rozpoczęte, co pozwala nam korzystać z tych doświadczeń i przyspieszyć prace nad szczepionką na nowego koronawirusa – opowiadała wówczas INNPoland dr Ewelina Król z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytaj także: Szczepienie przeciw COVID-19 w CV. "To teraz ważniejsze niż doświadczenie zawodowe"

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl