Miliardy dla Polski i Węgier pod znakiem zapytania. "Euro za praworządność" pod lupą TSUE

Aleksandra Jaworska
Na linii Warszawa-Bruksela jest gorąco z kilku powodów. Kością niezgody jest nie tylko sprawa kopalni Turów, ale i ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał prawo krajowe w pierwszeństwie do prawa Unii Europejskiej. Właśnie to może zdecydować o miliardowych wypłatach dla Polski.
Ważą się losy mechanizmu "euro za praworządność" (fot. Michal Dubiel/REPORTER)

Problem Polski w Brukseli

Począwszy od 11 października TSUE zajął się polsko-węgierskim wnioskiem w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości, zwanego "euro za praworządność" – przypomina "Rzeczpospolita". Stawką dla Polski jest obecnie 105 mld euro z budżetu UE i 36 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy. Wyrok może zapaść jeszcze w tym roku.
W ostatnim czasie stosunki na linii Warszawa-Bruksela są jednak na ostrzu noża. Nie chodzi przecież tylko o kopalnię Turów, ale i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które przez podjęte decyzje wyklucza nas z prokuratury europejskiej. Czy takie argumenty zablokują wypłatę miliardów dla Polski?


Dziennik Gazeta Prawna pisze natomiast, że w pierwszym dniu rozprawy przed TSUE strona polska przekonywała, że jest to mechanizm sankcyjny. Przedstawiciele KE podkreślali natomiast, że wartości są podstawą systemu prawnego UE.

Miller komentuje orzeczenie TK

Były premier Leszek Miller także postanowił odnieść się do sprawy, w dosadny sposób komentując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. – O takich sytuacjach mówi się, że ktoś strzelił sobie w kolano. Dzisiaj ten ktoś wziął siekierę i odrąbał sobie obie nogi – stwierdził.

Ostrzega też, że Polska najprawdopodobniej poniesie konsekwencje finansowe. Zdaniem Leszka Millera, aktualnie europosła, Polska ma w tej chwili trzy możliwości, z których dwie ocenił jako nierealne: albo dostosowanie traktatu UE do konstytucji, albo dostosowanie Konstytucji RP do traktatu stowarzyszeniowego. Trzecie to wyjście z UE. I właśnie ta opcja wydaje się Millerowi najbardziej realna – jak stwierdził w rozmowie z Polsat News.
Czytaj także: “Trudno w polskiej gospodarce mówić o cudzie”. Rozmowa z ekonomistą o podejściu Adama Glapińskiego

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl