Polscy naukowcy obronią nas przed fake newsami. Pierwszy taki system w kraju

Natalia Gorzelnik
Będzie to pierwszy taki projekt w Polsce: jego zadanie to ochrona internautów przed fałszywymi informacjami w sieci. Naukowcy z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej rozpoczęli prace nad systemem AntyFakeNews.
WSB nie podało jeszcze konkretnej daty, kiedy system do wykrywania fake newsów będzie gotowy (fot. Unsplash / Luca Bravo)

Obrona przed fake newsami

AntyFakeNews ma ostrzegać osoby korzystające z różnych portali przed treściami typu fake news. W zamian będzie pokazywać treści, które mają podstawy naukowe, które odnoszą się do nieprawdziwych informacji, bazując na sprawdzonych i rzetelnych źródłach - donosi wyborcza.pl.

– W pierwszym etapie skupimy się na poznawaniu "społecznego DNA fake newsów". Musimy dokładnie poznać mechanizmy funkcjonowania dezinformacji w różnych grupach użytkowników mediów, opisać i sklasyfikować modele uwzględniające poziomy wrażliwości na poszczególne rodzaje fałszywych informacji, ich znaczenia, sposoby odnoszenia się do fake newsów, mechanizmy chronienia się przed nimi, a także ich rozprzestrzenianie się - mówi dr Michał Szyszka z Akademii WSB.


W drugiej fazie ma powstać system, którego metody wykrywania będą oparte na algorytmach sztucznej inteligencji.

Jak rozmawiać z foliarzami?

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center wśród dorosłych w Stanach Zjednoczonych, aż 36 proc. z nich uważa, że teorie spiskowe są prawdopodobne lub zdecydowanie prawdziwe.
Czytaj także: Jak rozmawiać z foliarzami? Eksperci radzą, jak (grzecznie!) obalać teorie spiskowe
– Dezinformacja napędzana przez plotki, stygmatyzację i teorie spiskowe może mieć bardzo poważne konsekwencje jeśli stawiane są ponad wytycznymi opartymi na faktach – ostrzegają naukowcy w artykule opublikowanym w piśmie "The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene".

Jako przykład tego, jak niebezpieczne mogą być takie plotki, badacze podają popularny mit, w myśl którego koronawirusa można pokonać spożywając wysokoprocentowy alkohol. Tylko w Iranie plotka ta przyczyniła się do ok. 800 śmierci spowodowanych przez spożycie metanolu. Podobne przypadki odnotowano również w Turcji i w Katarze.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl