"Mieszkanie Plus okazało się porażką". Deweloperom nie opłaca się budować tanich mieszkań

Natalia Gorzelnik
Były szumne zapowiedzi, były wielkie plany. I na nich - prawdopodobnie - się skończy. Program "Mieszkanie Plus” zakładający budowę 100 tys. mieszkań na wynajem został do tej pory zrealizowany w mniej niż 2 proc. Deweloperzy nie chcą uczestniczyć w programie bo - najzwyczajniej - im się to nie opłaca.
Obecnie w użytku jest ok. 1,5 tys mieszkań z programu. (fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Porażka "Mieszkania Plus"?

Deweloperom nie opłaca się budować mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus” - mówi, cytowany przez bankier.pl, Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Ustalony koszt budowy na gruntach wyznaczonych pod projekt nie zmienił się od 2016 roku i wynosi ... 3 tysiące złotych/m2. Biorąc pod uwagę rosnące ceny materiałów budowlanych i tzw. robocizny - nie ma nic dziwnego, że chętnych inwestorów brak.

– Dużym minusem jest również schemat zawierana umowy z gminą na budowę mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus” i rozliczania najemców, którzy zasiedlą inwestycję – zauważa ekspert. – Rządowy program "Mieszkanie Plus" okazał się ogromną porażką, czego nie da się ukryć.


Z analizy PZFD wynika, że do tej pory w ramach programu "Mieszkanie Plus" oddano do użytku jedynie ok. 1,5 tys. lokali. Według danych z końca 2020 r. w budowie pozostawało ok. 26 tys. z zapowiadanych przez rząd 100 tys. lokali. Fiaskiem zakończyła się m.in. budowa osiedla na warszawskim Ursynowie. Projekt zakładał tam budowę ok. 3 tys. mieszkań.

Członkowie Polskiego Związku Firm Deweloperskich zaznaczają jednocześnie, że na potrzeby programu "Mieszkanie Plus" zablokowano wiele atrakcyjnych działek znajdujących się w centrach miast, które Skarb Państwa mógł sprzedać pod inwestycje komercyjne.

Zyski deweloperów

Jak pisaliśmy w InnPoland, deweloperzy mają obecnie bardzo dobrą sytuację finansową. Mają na to wpływ świetne wyniki sprzedażowe. Z danych GUS za I kw. 2021 r. wynika, że rozpoczęto już budowę 40130 mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, co stanowi wzrost o 10 proc. wobec kwartału poprzedniego. A co najważniejsze – wzrost o 26 proc. w odniesieniu do tego okresu w 2020 r.
Czytaj także: Ile deweloper zarabia na wysokich cenach mieszkań? Eksperci prześwietlają rynek
Z danych serwisu wynika, że marża nakładana przez deweloperów wynosi obecnie ponad 20 proc., a w niektórych spółkach nawet ponad 30 proc. Jak zwykle wiele zależy od standardu wykończenia danego mieszkania. Projekty dla bogatych cechują się wyższą marżą, a tanie budownictwo pozwala na mniejsze zarobki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl