Za znicze zapłacimy jak za złoto. Sprzedawcy boją się zamknięcia cmentarzy

Natalia Gorzelnik
Światem zniczy również rządzą trendy, które zmieniają się co roku. W tym - na polskich cmentarzach - może być jednak wyjątkowo ubogo. Producenci, bojąc się kolejnego zamknięcia, działają bardziej asekuracyjnie. A klienci muszą się liczyć, że będą musieli wybierać wśród wzorów... z zeszłego sezonu.
Ceny zniczy wzrosły w tym sezonie średnio o 20-25 proc. Fot: Karol Makurat/EastNews

Sezon na znicze

Sezon na znicze już się rozpoczął. W tym roku wyjątkowo wcześnie - w obawie przed powtórką z ubiegłego roku, kiedy to z powodu pandemii na Wszystkich Świętych zamknięto cmentarze.

Zamknięcie nekropolii w ostatniej chwili naraziło na straty setki tysięcy sprzedawców zniczy i kwiatów, dla których przełom października i i listopada to najważniejszy okres handlowy w roku.
Jak mówią w Business Insider Polska przedstawiciele Ciechu Vitro, wytwórcy szklanych lampionów, po zawirowaniach ubiegłego roku na rynku pozostała duża liczba gotowych, niewykorzystanych zniczy. To z kolei przełożyło się na zmniejszenie popytu na nowe produkty. W sprzedaży będzie zatem więcej zniczy, które widzieliśmy na sklepowych półkach już rok czy nawet dwa lata temu.


– Ze względu na zalegający po zeszłym sezonie towar ten rok nie należał do komfortowych, jeśli chodzi o kreowanie nowych trendów. Rynek lubi nowości i zwraca uwagę na wysoką jakość produktu – mówi w portalu Mirosław Kuk, rzecznik grupy Ciech.

Jeżeli liczymy jednak, że w związku z tym zapłacimy za znicze mniej - mocno się przeliczymy. Jak szacuje branża, ceny zniczy wzrosły w tym sezonie średnio o 20-25 procent. Miały się na to przełożyć rosnące ceny parafiny (od początku tego roku do października cena parafiny świecowej wzrosła niemal dwukrotnie), jak również mniejsza dostępność szkła, folii czy kartonów.

Najnowsze trendy w zniczach

Pandemia wpłynęła na preferencje zakupowe klientów. Mają kupować mniej, ale droższych zniczy - bardziej okazałych i lepszych jakościowo. Najnowsze trendy panujące we wzornictwie to znicze wykonane z tzw. szkła tęczowego i szklane kapliczki produkowane z przyciętych i wyszlifowanych szybek, często zdobionych licznymi dodatkami.

Polska jest największym producentem zniczy w Europie. Wartość rynku jest szacowana na około 0,8 -1 mld zł rocznie.

Zdalne sprzątanie grobów

W InnPoland opisywaliśmy usługę profesjonalnego czyszczenia grobów. W Internecie reklamuje się wiele firm oferujących najróżniejsze usługi związane z miejscem pochówku. Wystarczy zapłacić już kilkadziesiąt złotych, by fachowcy posprzątali nagrobek, postawili świeczki czy przystroili kwiatami zimny kamień grobowca.
Czytaj także: O grób można zadbać... zdalnie. Fachowcy posprzątają, umyją nagrobek i nawet zapalą znicz
Specjaliści oferują całą gamę usług. Możemy wybrać posprzątanie płyty ze spalonych świeczek, wyrzucenie starych wieńców, umycie powierzchni grobu, a nawet jej impregnację specjalnymi środkami. W dodatku fachowcy zapalą nowe znicze i ułożą kwiaty według gustu zamawiającego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl