Miliony Polaków zagrożonych utratą sygnału. Sprawdź, czy nie odetną ci telewizji

Natalia Gorzelnik
Polaku, sprawdź, czy twój telewizor będzie w stanie odbierać nowy sygnał telewizyjny – apeluje Związek Cyfrowa Polska. W związku z nadchodzącą aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2, na utratę dostępu do telewizji narażone są wciąż nawet 2 miliony polskich gospodarstw domowych.
Aż 2 mln polskich gospodarstw domowych może utracić sygnał telewizyjny (fot. Arkadiusz Ziolek/ East News)

Zmiana standardów nadawania

Nowe telewizory, które są w sprzedaży na polskim rynku, muszą umożliwiać odbiór telewizji w standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują jednak dopiero od 1 grudnia 2019 r., co oznacza, że urządzenia zakupione wcześniej mogą tej funkcjonalności nie posiadać – przestrzega Związek Cyfrowa Polska.

Przypomnijmy, w przyszłym roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej – dotychczasowy DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Co to oznacza?

"Wykorzystanie nowego kodeka DVB-T2 HEVC, pozwoli na przykład na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (720p) i Full HD (1080p). DVB-T2 wprowadza także możliwość nadawania kanałów wyświetlających obraz w rozdzielczości 4K! To kolejna rewolucja w branży TV" – czytamy w Poradniku Experta Media Expert.
Poradnik Experta

Telewizja DVB-T2 HEVC charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego HEVC (High Efficiency Video Codec). W standardzie DVB-T możliwe jest przesyłanie ok. 24,88 Mbit/s danych w jednym kanale o szerokości 8 MHz, natomiast w DVB-T2 o tej samej szerokości pasma, możliwe jest przesłanie do 40 Mbit/s danych.

Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. Zmiany rozpoczną się pod koniec marca 2022 roku i zakończą się w czerwcu 2022 roku.

Konieczna wymiana telewizora?

Przez ostatnich pięć lat odsetek sprzedawanych odbiorników z modułem DVB-T2 znacznie się zwiększył: w roku 2016 r. standard obsługiwała ponad połowa urządzeń dostępnych na rynku, a z końcem 2020 r., ze względu na nowe regulacje, już niemal wszystkie.


– Te dane napawają optymizmem, lecz według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki – alarmuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Są to często osoby wykluczone technologicznie. Starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych. Większość z nich prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z nadchodzących zmian.

– Wiedza o zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska. Odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe. A w wielu przypadkach konieczny będzie zakup nowego odbiornika – mówi prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Jak sprawdzić, czy twój telewizor ma DVB-T2?

Możliwości techniczne odbiornika można sprawdzić w jego instrukcji obsługi. Jeśli jej nie mamy, należy sprawdzić symbol telewizora, który jest podany na naklejce znamionowej z tyłu urządzenia i wpisać do wyszukiwarki.

Jeśli dekoder wbudowany w telewizor nie oferuje wsparcia DVB-T2, z dniem 27 czerwca 2022 roku przestanie odbierać sygnał telewizji naziemnej. Rozwiązaniem tego problemu - zamiast wymiany telewizora - może być kupno zewnętrznego dekodera DVB-T2, który można podłączyć do posiadanego sprzętu. To wydatek rzędu 100-150 złotych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl