Od poniedziałku nowy dowód osobisty. Co się zmienia?

Krzysztof Sobiepan
Już od jutra w urzędach w całej Polsce będzie można wnioskować o dowód osobisty z odciskami palców i podpisem posiadacza. Oprócz nowego wzoru do warstwy elektronicznej dokumentu dodane zostaną dwa odciski palców. Co jeszcze się zmieni?
Nowy dowód osobisty wymaga złożenia podpisu i odcisków palców w urzędzie Fot. credit Bartosz Krupa/East News

Można wnioskować o nowe dowody z odciskiem palca

W niedzielę 7 listopada wdrożono nowe rozwiązania technologiczne dotyczące dokumentów tożsamości. Dowód osobisty będzie od teraz zawierał odciski palców właściciela w warstwie elektronicznej. Powróci też podpis właściciela – pisze PAP.

To już druga tak zwana cecha biometryczna w nowych dowodach tożsamości. Od marca 2019 r. wydawane są dokumenty zawierające zdjęcie w warstwie cyfrowej.

Jeśli chodzi o nowy wzór dowodu, to zmieni się także parę elementów na karcie. Na awersie w prawym górnym rogu zyska ona oznaczenie państwa (PL) wraz z flagą Unii Europejskiej. Informacja o czipie dokumentu zostanie przesunięta, a u dołu znajdzie się miejsce na podpis.
Wzór nowego dowodu osobistegoFot. MSWiA
Ze względu na odciski palców o nowy dowód osobisty nie będzie można wnioskować online – nie ominie nas wizyta w urzędzie. Administracja przygotowuje też jednak mobilne punkty umożliwiające pobranie odcisków. Znajda się w każdym powiecie kraju.

Poślizg dokumentów z odciskiem palca

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, o odciskach palców w dowodach osobistych mówiło się już w sierpniu, termin został jednak przesunięty na 7 listopada 2021 roku.


Odciski mają bowiem być odwzorowywane w urzędzie, czyli analogicznie do wydawania paszportów. Stąd konieczność zakupienia właściwego sprzętu do pobierania odcisków palców, która spowodowała ten dwumiesięczny poślizg.
– Udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych – wyjaśnił minister Cieszyński. Zaznaczył także, że na chwilę obecną urządzenia spełniają wszystkie normy i przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa.

– Wszystkie samorządy już te czytniki dostały, są gotowe, trwają szkolenia, trwa przygotowanie, tak, żebyśmy w poniedziałek 8 listopada byli wszyscy do tego gotowi – uczula.

Wszystkie dowody osobiste wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne 10 lat, ponieważ wszystkie takie osoby będą składały odciski palców. Młodsze osoby nie będą składały odcisków palców, ale ich dowody będą ważne 5 lat. Jest jeszcze jedna zmiana. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. Zniknie zatem możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.