Ile zarabia kierowca tira? Podajemy kwoty w Polsce i za granicą

Redakcja INNPoland
Ile zarabia kierowca tira w Polsce? Ile za granicą: w Niemczech, w USA, w Szwecji? Od czego zależą jego zarobki? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kierowcą tira? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym tekście.
Zarobki kierowcy tira zależą od wielu czynników. Kraj, w którym się pracuje, jest tylko jednym z nich. fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Nieodłącznym elementem skomplikowanej sieci transportowej łączącej nasz zglobalizowany świat są tak zwane tiry i ich kierowcy. Praca kierowcy tira zdecydowanie należy do wymagających, dalekie trasy, często wielodniowe kursy odrywające od rodziny, długie godziny siedzenia w fotelu kierowcy odbijające się na kręgosłupie… Czy zarobki w zawodzie wynagradzają te trudności?

Co to jest TIR?



Zacznijmy jednak od samego terminu, który, jak się okazuje, jest dość niefortunny. Potocznie wielkie samochody ciężarowe nazywamy tirami ze względu na niebieską tabliczkę z białym napisem TIR, i wielu z nas nie ma pojęcia, że nie jest to wcale nazwa własna tego typu pojazdów.


Co zatem oznacza napis "TIR"? Jest to skrót od francuskiej nazwy konwencji celnej dotyczącej standaryzacji międzynarodowego transportu drogowego, czyli Transport International Routier (Międzynarodowy Transport Drogowy).

Tabliczka ze skrótem nazwy konwencji oznacza, że dany pojazd spełnia jej wymogi, dzięki czemu samochód może pokonać bardzo długie dystanse z minimalnym poziomem kontroli na granicach. Zostaje sprawdzony i zaplombowany w kraju, w którym dochodzi do załadunku i odplombowuje się go dopiero w kraju docelowym, na końcu kursu, nawet jeśli po drodze przekracza granice kilku innych państw.

Z ciekawostek dodajmy jeszcze, że tzw. "Dzień tira” obchodzony jest 27 sierpnia.

Ile zarabia kierowca tira w Polsce?



Aby określić, ile zarabia kierowca tira w Polsce możemy posłużyć się średnią lub medianą. Średnia zarobków daje nam oczywiście trochę rozeznania, ale ma też tendencję do bycia mało miarodajną dla przeciętnej osoby pracującej w danym zawodzie, jest bowiem nieco zawyżona ze względu na wyższe zarobki zarabiających najlepiej.

W przypadku kierowcy tira w Polsce średnia wynosi ok. 5 tysięcy złotych brutto.
Nieco lepszą miarą byłaby mediana, czyli wartość najczęściej występująca, oferująca wgląd w to, ile faktycznie zarobić może przeciętny kierowca. Mediana zarobków dla kierowcy tira w Polsce wynosi 3990 złotych brutto.

Oznacza to, że kierowca tira zarabiający około 4 tysięcy złotych brutto miesięcznie znajduje się blisko środka skali zarobków w zawodzie. Mniej więcej 25 proc. osób zatrudnionych w tej branży zarabia wyraźnie mniej, a kolejne 25 proc. zdecydowanie więcej.

Ile zarabia kierowca tira za granicą?



Wśród tych kierowców, którzy zarabiają najwięcej, większość jeździ na trasach międzynarodowych. Takie trasy, choć długie i często trudne, pozwalają na wyraźne zwiększenie wynagrodzenia. Według Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców średnie wynagrodzenie jeżdżących na takich trasach wynosi od 5 do 8 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Warto tu też zaznaczyć, że istotnym elementem ostatecznego wynagrodzenia mogą być premie i dodatki, które także są większe przy długich, międzynarodowych trasach.

Z premiami za nadgodziny, pracę w weekendy, nocną jazdę, nadmiarowe kilometry czy oszczędną jazdę kierowca na trasach międzynarodowych może uzyskać nawet 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia kierowca tira w Europie?



W innych krajach europejskich zarobki kierowców samochodów ciężarówek potrafią być znacznie wyższe, niż w Polsce, a jako że jest to bardzo mobilny zawód wielu kierowców z Polski decyduje się na pracę dla firm zagranicznych.

Ile zarabia kierowca tira w krajach europejskich (średnia miesięczna brutto):


Ile zarabia kierowca tira w Niemczech?



Na najwyższe wynagrodzenie w Europie mogą liczyć kierowcy bazujący w Niemczech. Średnia wypłata za naszą zachodnią granicą to od 13 do 18 tysięcy złotych brutto, a do tego należy jeszcze doliczyć wspominane wcześniej dodatki, które także są wyraźnie wyższe, niż w Polsce.

Ile zarabia kierowca tira w USA?



Jeszcze wyższe są zarobki kierowców w Stanach Zjednoczonych, choć, oczywiście, znacznie trudniej też zacząć pracę w tym kraju niż na przykład w Niemczech.

Doświadczony kierowca jeżdżący na trasach międzystanowych lub międzynarodowych może w Ameryce liczyć nawet na 26 tysięcy złotych miesięcznie plus dodatki (choć te są nieco niższe, niż w Europie).
Ile zarabia kierowca tira? To zależy m.in. od kraju, w którym pracuje, a także od długości tras, które obsługuje.fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER


Od czego zależą zarobki kierowcy tira?



Jak już pisaliśmy dodatki i premie są istotną częścią wynagrodzenia kierowcy tira, podobnie jak długość i charakter tras, na których jeździ. Przeanalizujmy zatem od czego zależą zarobki w tym zawodzie.

Podstawa:


Premie i dodatki:


Jak zostać kierowcą tira?


Istnieje obecnie bardzo duże zapotrzebowanie na kierowców samochodów transportowych, więc o pracę w zawodzie, zarówno w Polsce, jak i za granicą, nie jest trudno.
Aby zostać kierowcą zawodowym wymagane jest prawo jazdy kategorii B. Co więcej, aby prowadzić tira konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C i C+E lub D i D+E. To oczywiście podstawa wymagań, ale na tym nie koniec.

Kierowca tira musi też:


Uzyskanie tych uprawnień wiąże się z niebagatelnym wydatkiem wstępnym wynoszącym w sumie ok. 10 tysięcy złotych, więc ważne jest, abyś miał pewność, że ta trudna i wymagająca praca jest czymś dla ciebie, zanim zdecydujesz się rozpocząć proces uzyskiwania uprawnień.
Czytaj także: Dziewczyna, która prowadzi tira. "W pracy myśleli, że jestem szpiegiem szefa"