Lojalność liczona w złotówkach. 9 na 10 pracowników odejdzie, jeśli nie dostanie podwyżki

Natalia Gorzelnik
Zdecydowana większość z nas jest gotowa odejść z pracy, jeżeli nie dostanie podwyżki. Chęć zmiany pracodawcy deklaruje 9 na 10 Polaków. Co trzeci - rozpoczął już poszukiwania.
Co trzeci Polak jest w trakcie poszukiwania pracy. Fot: 123rf

Polacy chętni na zmianę pracy

Z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl (za wrzesień-październik 2021) wynika, że 85 proc. spośród ankietowanych jest otwartych na nowe oferty zatrudnienia. 34 proc. badanych wykonało w tym kierunku już pierwszy krok - są w trakcie aktywnego poszukiwania nowej pracy.

Mimo że płace są najważniejszym motorem popychającym do rozglądania się za nowym pracodawcą (73 proc.), dla co czwartej osoby istotny są też rozwój i możliwość awansu (26 proc.) oraz docenienie przez pracodawcę (25 proc.). Role odgrywają również zła atmosfera panująca w miejscu pracy (18 proc.) oraz lokalizacja i związane z nią dojazdy (12 proc.).


Kandydaci wskazują, że informacja o zarobkach jest najbardziej pożądaną informacją zawarta w ogłoszeniu (81 proc.). Na drugim miejscu znalazł się łatwy dojazd do pracy (43 proc), a na trzecim stabilność i bezpieczeństwo firmy (40 proc.)

– Często renoma pracodawcy jest ważniejsza dla kandydata niż benefity lub inne obietnice, zawarte w ogłoszeniu. Kandydaci w zalewie ofert pracy starają się wybrać te, które niosą dla nich prawdziwą nadzieję na polepszenie swojego życia zawodowego. Dobra opinia, reputacja, uznanie - to elementy, które w świadomości respondentów świadczą o stabilności pracodawcy – mówi Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj.

Dobry klimat na zmianę pracy

Jak wynika z badania, okres pandemicznej “nowej normalności” wpłynął pobudzająco na mobilność zawodową Polaków. Przez ostatnie dwa lata pracę zmienił więcej niż co trzeci badany Polak (34 proc.), a w ostatnim roku – więcej niż co piąty (22 proc.).

Co z tymi, którzy ze swojego miejsca pracy się nie ruszają? Najczęstszym powodem są odpowiednie zarobki, które wskazało 42 proc. ankietowanych. Dla 30 proc. z nich liczą się dobra atmosfera w firmie oraz odpowiednia lokalizacja. 27 proc., jako powód pozostania w starej pracy, podało dobre relacje z szefem.

Podwyżki

Jak pisaliśmy w InnPoland, presja płacowo-cenowa napędza coraz większe potrzeby pracowników. A może być jeszcze gorzej. Firmy w Polsce boją się, że pracownicy, którzy stracą na Polskim Ładzie, zażądają dużych podwyżek.
Tymczasem prawie dwie trzecie pracujących Polaków (64 proc.) przyznało, że jak dotąd nie otrzymało podwyżki wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku. Do otrzymania podwyżki przyznało się 36 proc.
Czytaj także: "Inflacja? A z czym się to je?" Co czwarty Polak nie rozumie, co się dzieje z jego pieniędzmi