Błyskotliwa kariera szefowej Lotosu. Kim jest Zofia Paryła?
Była księgowa, która od 2017 roku błyskawicznie awansowała: najpierw na wiceprezesa jednej ze spółek Energi, a potem na wiceszefową i w końcu szefową Grupy Lotos. Jak wyglądała droga zawodowa Zofii Paryły – i w jaki sposób była ona spleciona z losami Daniela Obajtka, prezesa Orlenu?
Kim jest Zofia Paryła?
Zofia Maria Paryła urodziła się w 1966 roku. Jest absolwentką rachunkowości – studia ukończyła na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Posiada także dyplom studiów MBA organizowanych przez Apsley Business School w Londynie oraz Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie.Pierwszą pracę Zofia Paryła podjęła w 1985 roku w Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej (czyli w PKS) w Krakowie. W 1997 roku podjęła pracę jako księgowa w firmie Elektroplast w Stróży koło Myślenic. W tym samym miejscu swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał Daniel Obajtek, przyszły prezes PKN Orlen.
Obajtek w 2006 roku został wybrany na wójta gminy Pcim. Po pewnym czasie, w listopadzie 2010 roku, była koleżanka z pracy podążyła za nim: Paryła została główną księgową Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pciumiu. Nie była jednak zatrudniona tylko tam. Jak podawała “Gazeta Wyborcza”, w GOPS Zofia Paryła pracowała najpierw na pół, a potem na trzy czwarte etatu – a do samego końca pracy w samorządzie pozostawała wciąż zatrudniona na część etatu w Elektroplaście.
Zofia Paryła w spółkach Skarbu Państwa
W 2017 roku Daniel Obajtek został prezesem zarządu grupy energetycznej Energa S.A., a w ślad za nim do przedsiębiorstwa trafiła również Zofia Paryła. Między 2017 a 2019 rokiem Paryła pełniła funkcję wiceprezesa spółki Energa Centrum Usług Wspólnych – jest to centrum kompetencyjno-rozwojowe Grupy Energa, świadczące dla innych spółek z grupy m.in. usługi księgowo-podatkowe, kadrowo-płacowe czy administracyjne.
Po około dwóch latach w Enerdze, 25 lipca 2019 roku Zofia Paryła została mianowana na stanowisko wiceprezesa zarządu Grupy Lotos – w tym czasie Obajtek był już prezesem PKN Orlen i rozpoczął proces ubiegania się o zgodę Komisji Europejskiej na fuzję Orlenu z Lotosem. Jako wiceprezes gdańskiego koncernu naftowego Paryła odpowiedzialna była za sprawy finansowe Lotosu.
W listopadzie 2020 roku Zofia Paryła została pełniącą obowiązki prezesa zarządu Grupy Lotos – po tym, jak dotychczasowy szef Paweł Jan Majewski odszedł do PGNiG. Kilka tygodni później, 7 grudnia 2020 rada nadzorcza Lotosu oficjalnie powołała Paryłę na stanowisko prezesa całej grupy paliwowej.
Ile zarabia Zofia Paryła w Lotosie? Nie da się ukryć, że jej zarobki we władzach Grupy Lotos są zdecydowanie lepsze od pensji, którą mogła otrzymywać jako księgowa w Pcimiu. Jak wynika ze sprawozdania o wynagrodzeniach członków zarządu i rady nadzorczej Grupy Lotos, w 2019 roku Zofia Paryła zarobiła łącznie 242 752 zł (pracując w firmie przez mniej niż pół roku, od lipca). Z kolei w 2020 roku łączne wynagrodzenie Paryły w Lotosie wyniosło 851 111 zł.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl