Rozmyśliłeś się i chcesz zwrócić rzecz z Black Friday? Dowiedz się się, jakie masz prawa

Redakcja INNPoland
W okresie po Black Friday Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma pełne ręce roboty. Urzędnicy przestrzegają, by zachować ostrożność i nie dać się nabić w butelkę. Równocześnie podkreślają, że kupienie towaru na promocji nie ogranicza naszego prawa do reklamacji.
Historię cen produktów można sprawdzać - za darmo - w internecie. Fot: Hu Jingchen/East News

Masz prawo do reklamacji!

Nawet jeżeli kupiliśmy towar w promocyjnej cenie mamy prawo go zwrócić. Chodzi o rękojmię, czyli tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną (niezgodnością z umową) lub prawną kupionego towaru konsumpcyjnego.

– Prawo do skorzystania z rękojmi jest podstawowym prawem konsumenta – również osób kupujących na wyprzedażach. Sklep nie może odmówić przyjęcia reklamacji z tytułu rękojmi – tłumaczy Tomasz Chróstny w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Problem ze zwrotem może pojawić się natomiast wtedy, gdy reklamacja dotyczy wady towaru, o której wiedzieliśmy podczas zakupu. Wtedy prawo reklamacji z tytułu rękojmi nie przysługuje.


Niestety, w przypadku produktu, który nie ma wad, ze zwrotem może być trudno. Zależy on wtedy od dobrej woli sprzedawcy i regulaminu sklepu – wyjątkiem są zakupy przez internet. W takim przypadku mamy ustawowe prawo tzw. do namysłu zwrócić go w ciągu 14 dni.

Niestety, prawa do reklamacji nie mamy z powodu tego, że padliśmy ofiarą klasycznej już (niestety!) zagrywki, którą jest pompowanie cen i tworzenie "sztucznych" promocji w sklepach stacjonarnych akurat na Black Friday. Kupując w okresie listopadowego święta konsumpcji, warto zawsze sprawdzić ceny i opinię o sklepie w internetowych porównywarkach.
Czytaj także: Koniec fejkowych promocji na Black Friday. UE rusza do działania

Jak sprawdzić promocje na Black Friday?

Niektóre porównywarki oferują sprawdzenie historii cen, dzięki którym ocenimy, czy promocja jest faktycznie korzystna.

Takich danych dostarcza na przykład porównywarka Ceneo, która zbiera Informacje o historii ceny produktu z ostatnich 6 miesięcy. Aby mieć do nich dostęp, należy założyć darmowe konto i się zalogować. Historię cen na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy prezentuje natomiast przeglądarka Skąpiec.pl. W tym przypadku nie trzeba zakładać konta.

Rekordy popularności w tym okresie bije również działająca od 2019 roku przeglądarka Fake Friday. To inicjatywa społeczna, która jest uruchamiana w okresie wyprzedaży z okazji Czarnego Piątku pod koniec listopada. Witryna została zaprojektowana specjalnie pod to, by móc sprawdzić historię ceny produktu w popularnych sklepach RTV/AGD.

Specjalnie zaprogramowany bot Fake Friday przez ostatnie pół roku kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką. W witrynie podana jest najniższa cena, jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl