Wciąż marzysz o umowie o pracę? Kierowcy Ubera mogą ją dostać przed tobą

Kamil Rakosza-Napieraj
Kierowców Bolta i Ubera może wkrótce czekać poważna zmiana. Unia Europejska planuje uregulowania ich zatrudniania. W środę lub w czwartek ma zostać przedstawiony projekt dyrektywy, która może wprowadzać nawet umowę o pracę.
Unia Europejska chce uregulować pracę kierowców Ubera Fot. Wojciech Strozyk / Reporter
Jak ustalił dziennik "Rzeczpospolita", w środę, najpóźniej czwartek, Komisja Europejska przedstawi projekt dyrektywy regulujący zasady zatrudniania pracowników za pośrednictwem platform cyfrowych.

– Platformy internetowe przynoszą konsumentom innowacje i nowe usługi. Muszą jednak również oferować osobom pracującym za ich pośrednictwem wysoki poziom standardów socjalnych – stwierdził Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, cytowany przez "RP".

Czy kierowcy Ubera dostaną umowy o pracę?

Jak podała "Rzeczpospolita", Komisja Europejska oszacowała, że wartość gospodarki opartej na platformach cyfrowych w UE od 2016 r. wzrosła prawie pięciokrotnie, z 3 mld euro do około 14 mld euro w 2020 r. Dodaje, że we wszystkich państwach Unii Europejskiej pracuje obecnie w ten sposób nawet 4 mln pracowników.


"Propozycja KE trafi do Parlamentu Europejskiego, gdzie w trilogu Komisji, Parlamentu Europejskiego i Rady UE zostaną ostatecznie opracowane te przepisy. Okazuje się, że Parlament w swoim stanowisku przesłanym do KE na etapie konsultacji nowych rozwiązań zaproponował nawet wprowadzenie domniemania zatrudnienia na etacie na platformie cyfrowej. W razie odstępstwa od tej zasady to przedsiębiorca musiałby tłumaczyć, dlaczego stosuje inną niż etat formę zatrudnienia" - czytamy.
Czytaj także: Ujawnił kulisy pracy w Uber Eats. "Rozwoziłem w śniegu i smogu. Nigdy nie dostałem umowy"

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl

Oświadczenie Ubera

W reakcji na naszą publikację otrzymaliśmy oficjalne stanowiska firmy Uber.

Uber jest otwarty na współpracę i dąży do poprawy warunków pracy setek tysięcy kierowców i dostawców, którzy używają aplikacji do elastycznego świadczenia usług. Współpracowaliśmy z rządami w całej Europie oraz szeroko pojętą branżą nad sposobami wzmocnienia pracy platformowej bez narażania elastyczności, której oczekują niezależni partnerzy.

Obawiamy się jednak, że wniosek Komisji przyniesie odwrotny skutek - zagrozi tysiącom miejsc pracy, sparaliżuje małe przedsiębiorstwa w obliczu pandemii i zaszkodzi istotnym usługom, na których polegają konsumenci w całej Europie.

Jak pokazały inne kraje, w tym Francja, istnieją lepsze sposoby, a wszelkie unijne przepisy powinny umożliwić kierowcom i dostawcom zachowanie elastyczności, którą, jak wiemy, cenią sobie najbardziej, jednocześnie pozwalając platformom na wprowadzenie większej ochrony i korzyści. – czytamy.