Druga szansa dla pracownika. Jak sporządzić plan naprawczy?

Redakcja INNPoland
Twojemu pracownikowi spadła wydajność, a jego wyniki nie są satysfakcjonujące? Na ratunek przychodzi plan naprawczy. Czym jest i jak go napisać?
Jak przygotować plan naprawczy dla pracownika? Fot. 123RF

Plan naprawczy – co to jest?

Plan naprawczy to stosunkowo nowe narzędzie, które ostatnio jest bardzo popularne w wielu branżach. Daje ono szansę na sukces i czas na jego osiągnięcie pracownikowi, którego wydajność jest poniżej normy. Plan naprawczy może być wdrożony w przypadku problemów z realizacją określonych celów zawodowych lub z zachowaniem pracownika w miejscu pracy, a także w sytuacji, gdy jakość pracy danej osoby nie jest satysfakcjonująca, a zdaniem pracodawcy pracownik ma znacznie większy potencjał.

Plan naprawczy to indywidualny program dostosowany do potrzeb pracownika, któremu z jakichś powodów spadła efektywność pracy. Jak podaje A. Pocztowski plan naprawczy jest nowatorskim podejściem do problemów pracownika (A. Pocztowski, Najlepsze praktyki zarządzania zasobami ludzkimi w polsce - studia przypadków, Kraków 2002).


Plan naprawczy może być wdrożony, gdy: Plan naprawczy:

Plan naprawczy drugą szansą

Obecnie plany naprawcze są bardzo popularne, szczególnie w działach sprzedaży nastawionych na konkretne wyniki i rezultaty. Mimo że nazywane są one drugą szansą dla pracownika, to budzą wśród niektórych kontrowersje.


"Z dyskusji pracowników na forach internetowych wynika, że duża część z nich postrzega takie plany jako pozorne działania firmy, mające na celu dokonanie redukcji personelu bez dodatkowych kosztów odpraw czy ryzyka procesu w sądzie pracy. Dla wielu osób objętych planem naprawczym to tylko 'podkładka' do decyzji o ich zwolnieniu, która już faktycznie została przez pracodawcę podjęta, tym bardziej, gdy cele określone w programie są bardzo wygórowane, często wręcz niemożliwe do spełnienia" – czytamy na branżowym portalu Infor PL.

Warto jednak pamiętać, że nad prawidłowością planów naprawczych czuwają organizacje związkowe w zakładach pracy. W razie jakichkolwiek wątpliwości kierują oni sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy albo Sądu Pracy. Te – w przypadku odwołania się do nich pracownika, który nie zdołał zrealizować planu naprawczego – mogą również unieważnić plan naprawczy.

Kiedy może to nastąpić? Na przykład, gdy plan naprawczy nie jest zapisany w regulaminie firmy i nie są zapoznani z jego ogólnymi zasadami wszyscy pracownicy zakładu, nie został on sporządzony na piśmie i podpisany przez pracodawcę oraz pracownika, a także gdy pracownik nie uczestniczył w jego tworzeniu.

Plan naprawczy nie jest regulowany przez przepisy prawa i nie wynika z Kodeksu Pracy. Ustanowiony on jest wewnętrznymi przepisami przedsiębiorstwa (D. Strzelec, A. Janowska, Kiedy można zastosować plan naprawczy dla pracownika?, Personel i Zarządzanie, nr 1, 2014).

Plan naprawczy – realizacja

O czym powinien pamiętać pracodawca?

O czym powinien pamiętać pracownik?

Działania działu HR

Dział HR (zarządzania zasobami ludzkimi) odgrywa kluczową rolę podczas wdrażania planu naprawczego:

Wdrażanie planu naprawczego

Etapy wdrażania planu naprawczego (za Encyklopedią Zarządzania):
Czytaj także: Z pracy można odejść z klasą. Tych słów lepiej unikaj, by potem nie żałować

Plan naprawczy – rezultaty

Rezultaty planu naprawczego mogą być różne w zależności od pracownika. Może to być na przykład: