Mateusz Morawiecki przedstawił tarczę antyinflacyjną 2.0. Co oprócz obniżki VAT na żywność?

Natalia Gorzelnik
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Od 1 lutego do 1 sierpnia planowana jest obniżka stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. Polacy mają zobaczyć zmianę na stacjach benzynowych już "za 3-4 tygodnie". Dodatkowo, w ramach Tarczy 2.0, planowana jest m.in. obniżka VAT na żywność do 0 proc.
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Jacek Dominski/EastNews

Tarcza Antyinflacyjna 2.0

Założeniami Tarczy Antyinflacyjnej rząd zajął się na swoim wtorkowym (11.01.21) posiedzeniu. Planowane działania przestawił premier, Mateusz Morawiecki. – Zdaniem ekonomistów pierwsza Tarcza Antyinflacyjna ścięła czubek inflacyjny o ok. 1-1,5 pkt. proc. Druga tarcza ma mieć w podobnym rozmiarze pozytywny wpływ – przekonywał premier. Jednym z najważniejszych punktów Tarczy 2.0. jest obniżka stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. Rozwiązanie ma zostać wdrożone na pół roku, od 1 lutego do 1 sierpnia 2022. – Na stacjach Polacy zobaczą za 3-4 tygodnie niższe ceny – przekazał premier, tłumacząc że liczy na spadek cen o 60 gr na litrze.


Dodatkowo, od 1 lutego ma zostać obniżony VAT na żywność. – To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny żywności powinny być niższe – zaznacza premier. Dzięki temu miesięcznie w portfelu każdej rodziny ma zostać ok. 45 zł.

Do 0 proc. ma zostać obniżony VAT na gaz, a do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło. Do 0 proc. został również zniesiony VAT na nawozy. W czasie konferencji Mateusz Morawiecki podkreślał, że wysokie ceny energii to koszt polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jego zdaniem to właśnie pro-klimatycznie działania Wspólnoty i polityka gazowa Rosji prowadzają do zwiększania inflacji i "drenowania kieszeni Polaków".

Mateusz Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że budżet państwa polskiego jest stabilny, a dług publiczny maleje, więc Polskę stać na chronienie polskich rodzin i wprowadzenie rozwiązań zawartych w Tarczy.

Tarcza antyinflacyjna

Pierwsze przepisy mające ułatwić Polakom zmaganie się z inflacją zostały zaprezentowane grudniu. W rozporządzeniu założono obniżenie stawki VAT na gaz ziemny i energię cieplną (z 23 proc. do 8 proc.) oraz energię elektryczną (z 23 proc. do 5 proc.).
Czytaj także: Sprawdź, czy na pewno załapiesz się na zniżkę. Jest projekt "tarczy antyinflacyjnej" na gaz i prąd
Obniżka stawki VAT obejmuje dostawy, których przedmiotem są gaz ziemny, energia elektryczna i energia cieplna, niezależnie od statusu odbiorcy. To oznacza, że z obniżek mają skorzystać wszyscy - również przedsiębiorcy. Regulacje obowiązują od 1 stycznia 2022.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl