Korzystasz z ulgi B+R? No to przez Polski Ład masz problem

Konrad Bagiński
Ulga na badania i rozwój była dla wielu firm bodźcem do inwestycji. Przez chaos, który wprowadził Polski Ład może okazać się sporym obciążeniem. Eksperci EY twierdzą, że przedsiębiorcy mogą mieć teraz problem z jej rozliczeniem.
Ulga B+R i sposoby jej rozliczania nie są łatwe. Polski Ład skomplikował to jeszcze bardziej Scott Graham / Unsplash
Aby skorzystać z nowej ulgi na innowacyjnych pracowników, będzie trzeba się wysilić – pisze money.pl, powołując się na ekspertów EY. Przez zamieszanie, jakie pojawiło się wokół zaliczek na PIT po wejściu w życie Polskiego Ładu, może się to okazać się skomplikowane nawet dla księgowych.

Aby skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników, należy przede wszystkim właściwie udokumentować realizację działalności Badania i Rozwój – czytamy w money.pl. Co teraz najlepiej zrobić? Ważne jest, by wyodrębnić pracowników, którzy realizują taką działalność w przynajmniej 50 proc. swojego czasu pracy. Potem trzeba przeprowadzić ewidencję ich czasu pracy z podziałem na projekty a na końcu wyodrębnić księgowo koszty osobowe tych pracowników.
Czytaj także: Sklepikarze wściekli na Morawieckiego. "Chce powołać Społeczne Brygady Pilnowania Cen?"
Ale to dopiero preludium, bo przechodzimy do tematu zaliczek. Warto pamiętać, że ulga przysługuje przedsiębiorcy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym złożone zostało zeznanie podatkowe, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie i ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego.

Płać tak, by było taniej

EY radzi, że aby skalkulować zaliczki na PIT, zastosować się do wydanego ostatnio rozporządzenia Ministra Finansów z 7.01.2021. Trzeba je więc obliczyć według nowych zasad a następnie według obowiązujących w 2021. Potem porównać ich wysokość. Jeśli zaliczka obliczona według nowych zasad jest niższa – ją właśnie opłacamy.


Jeśli jednak niższa jest ta, którą liczyliśmy na starych zasadach, to wykorzystujemy tę a różnicę rozliczamy później. Kiedy? "W miesiącu, w którym powstanie ujemna różnica między nowymi a starymi zasadami (do wysokości tej ujemnej różnicy); a jeśli nie ma takich miesięcy – w zeznaniu rocznym" - wyjaśniają eksperci EY.

EY przypomniał również, że według rankingu International tax competitiveness Index 2021, a więc jeszcze przed wprowadzeniem Polskiego Ładu polski system podatkowy był drugim najbardziej skomplikowanym systemem podatkowym w Europie. "Po wprowadzeniu nowych przepisów wydaje się, że stał się najbardziej skomplikowanym w Europie."

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl