Elon Musk pożartował sobie z McDonald's. Oszuści zbili na tym majątek

Krzysztof Sobiepan
Sieć McDonald's żartobliwie założyła się z Elonem Muskiem, że restauracje zaczną przyjmować kryptowalutę Dogecoin, jeśli Tesla przyjmie opłaty nieistniejącym Grimacecoinem – tokenem z wizerunkiem maskotki sieci. Choć takie krypto nie istniało, oszuści szybko stworzyli aż 10 tokenów o tej nazwie.
Fot. Hannibal Hanschke/POOL/ AFP/East News, twitter.com/mcdonalds

Grimacecoin – nowa waluta powstała z żartu

Gdzie dwóch się śmieje, tam trzeci korzysta? Twitter jest pełen korpo żartów, ale ten pozwolił oportunistom nieco zarobić.

W tym tygodniu szef Tesli Elon Musk z klasycznym przekąsem ogłosił, ze z chęcią zje zestaw Happy Meal na wizji, jeśli McDonald's zacznie akceptować opłaty Dogecoinem. Ekscentryczny miliarder znany jest z regularnych tweetów o tym tokenie.

Dział marketingu McDonald's (zapewne w pogoni za retweetami i angażowaniem internautów) postanowił zażartować z całej sytuacji. Oficjalne konto sieci fast food skontrowało własnym wyzwaniem. "Tylko jeśli Tesla zacznie akceptować Grimacecoin" – wskazał McDonald's w odpowiedzi na wyzwanie Muska. Przypomnijmy – Grimace to charakterystyczny fioletowy stwór, który jest jedną z maskotek restauracji. Na początku był to jedynie niegroźny żart, bo nic takiego jak Grimacecoin nie istniało. Do czasu…


Tokeny kolejnych kryptowalut mają to do siebie, że w ograniczonym zakresie może je "wybić" każdy. Jak wskazał serwis Coindesk.com, tylko w blockchainie Binance Smart Chain (BSC) szybko zarejestrowano około dziesięciu tokenów z nazwą związaną z Grimacem.

Oportuniści mogli zarobić na memie niezłe pieniądze. Jak wskazuje serwis, jeden z popularniejszych Grimacecoinów został wybity z wartością 0,0007 dolara. W jeden dzień jego cena wzrosła aż do 2 dolarów a następnie ekspresowo spadła do poziomu 0,60 dolara.

W kluczowym momencie kapitalizacja tokena wyniosła przeszło 2 miliony dolarów. Początkowa kapitalizacja wyniosła ok 800 tys. dolarów z zabezpieczeniem płynności rzędu 65 tys. dolarów – wymienia Coindesk.

Jak wskazuje serwis, zainteresowanie kryptowalutą mogło być sztucznie wykreowane – dane z łańcucha bloków wskazują bowiem, że 93 proc. tokenów należy do jednego podmiotu. Inny Grimacecoin z BSC osiągnął kapitalizację 1 mln dolarów, wychodząc od niezwykle małej części centa do wyceny 0,00000193 dolara. Kolejny, oparty na Ethereum, Grimacecoin wzrósł zaś o 56 tys. procent z kapitalizacją sięgającą 6 mln dolarów i tysiącem posiadaczy (powyższy tweet). Inne tokeny z Grimacem nie należały jednak do udanych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl