Czym jest depozyt bankowy? Definicja i typy wkładów [FAQ]

Krzysztof Sobiepan
Depozyt bankowy to bardzo ważne pojęcie, ale czy wiecie czego dotyczy? Depozyty czy też wkłady wykonuje każdy klient instytucji finansowej, często obwarowane są one określonymi warunkami. Czy lokata jest depozytem? Jakie są ich typy? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Czym jest depozyt bankowy? Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News.

Depozyt bankowy – co to?

Definicja depozytu bankowego jest dość szeroka. Terminem tym można bowiem określić każdą kwotę pieniędzy wpłaconą do banku. Najprościej – są to środki, które dajemy instytucji finansowej na przechowanie. Równolegle funkcjonuje też termin wkład bankowy.

Depozytem jest zarówno nasz zwykły rachunek bankowy ROR, jak i inne produkty bankowe czy oszczędnościowe, często związane z umowami depozytowymi.

Klient zwykle określany jest terminem deponent, a bank to depozytariusz.

Rodzaje depozytów bankowych

Depozyty dzielić można pod względem czasu na depozyty terminowe i bezterminowe (znane też jako bieżące, na żądanie, a vista). Jak wskazuje nazwa, w przypadku tych pierwszych dokładnie wiemy, kiedy będziemy mogli możliwość wypłacić z banku cała sumę pieniędzy. W przypadku drugiej opcji termin wypłaty nie jest określony i zwykle mamy stały dostęp do środków.


Jakie są rodzaje depozytów bankowych? Tak właściwie jest to większości oferty banku, w tym: Wszystkie powyższe to tzw. produkty depozytowe. Drugim typem są produkty kredytowe. Oba filary tworzą całość oferty banku.

Choć przeważająca większość klientów decyduje się na wkłady pieniężne, niektóre banki pozwalają też na depozyty w postaci papierów wartościowych, kruszców, biżuterii, a nawet dzieł sztuki. Fizyczne obiekty najczęściej trafiają do prywatnej skrytki depozytowej.

Czy lokata to depozyt?

Lokata jest formą terminowego depozytu bankowego. W najogólniejszym rozumieniu terminy depozyt i lokata są wymienne, lecz w praktyce zwykło się tak nazywać czasową umowę o określonych warunkach.

Klient zobowiązuje się do udostępnienia bankowi pewnego kapitału na z góry ustalony okres – parę tygodni, miesięcy, a nawet lat. W zamian za to bank wypłaci nam odsetki bankowe od lokaty. Zwykle zależne są one od wpłaconej kwoty i czasu zablokowania środków.

W ten sposób bank zyskuje dodatkową płynność, podczas gdy klient ma możliwość bezpiecznego pomnażania swoich oszczędności w dłuższym horyzoncie czasowym.

Większość umów lokaty zakłada też jednak utratę części bądź całości zgromadzonych odsetek, jeśli pieniądze z lokaty wypłacimy wcześniej.

Gwarancja depozytów bankowych

W Polsce i dużej liczbie innych krajów depozyty klientów są ubezpieczone na wypadek upadłości banku i innych niespodziewanych sytuacji rynkowych.

W naszym systemie bankowym poręczycielem wkładów klientów banków i SKOK-ów jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Obowiązujące kwoty gwarancji ustalono w 2010 roku, Ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Obecnie każdy klient ma zapewniony zwrot 100 proc. środków o równowartości 100 tys. euro. To identyczny limit, ustalony na terytorium całej Unii Europejskiej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl