Czas rozliczania podatków znów nadszedł. Tłumaczymy, jak przekazać 1 proc. na szczytny cel
Jak co roku w rozliczeniu PIT można przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Wyjaśniamy, jak należy to zrobić.
1 proc. podatku można przekazać w usłudze Twój e-PIT wskazując odpowiednią organizację w formularzu. Mogą to zrobić zarówno osoby aktywne zawodowo, jak i emeryci i renciści.
Jak wyjaśnialiśmy w INNPoland.pl, w ramach usługi Twój e-PIT można wypełnić formularz PIT-OP, czyli popularny 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego. Wystarczy w zakładce Bieżące dokumenty wypełnić pole "Przekaż 1% podatku" za pomocą numeru KRS organizacji.
Kto może przekazać 1 proc.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, możesz przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie OPP za pomocą PIT-OP, jeśli:- jesteś emerytem lub rencistą,
- dostałeś od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2020 r.,
- nie uzyskałeś w 2020 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.
OPP stracą przez Polski Ład
2022 to ostatni rok, w który OPP będą mogły w pełni skorzystać ze wsparcia w postaci 1 proc.Jak wyjaśnia portal PIT.pl, wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, oznacza zmniejszenie wysokości płaconego podatku PIT lub jego całkowitą likwidację dla 18 mln pracujących Polaków i emerytów.
"Te 18 mln Polaków nie będzie mogło już przekazać 1 proc., bo nie będzie miało co przekazać. Zmiana bez wątpienia jest dobra dla najmniej zarabiających, jednak odczują ją Ci, którzy z 1 proc. korzystają. Po zmianie wszyscy których miesięczny dochód jest niższy niż 2500 zł nie będą mogli pomagać jak dotąd, dodatkowo kwoty przekazanego 1 proc. też spadną. Zostanie podniesiony I próg podatkowy, stąd też Ci lepiej zarabiający zapłacą mniejszy podatek i ich 1 proc. do przekazania będzie mniejszy" – czytamy.
Jak sprawdzić czy dana organizacja jest OPP?
W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki przygotowywanej przez Narodowy Instytut Wolności.W wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy w roku następnym uwzględnia się organizacje pożytku publicznego, które w terminie spełniły obowiązek sprawozdawczy i w stosunku do których nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego informacja o otwarciu likwidacji lub ogłoszenia upadłości.
Wykaz jest tworzony na dzień 30 listopada danego roku podatkowego. Publikuje się go natomiast do 15 grudnia. Wykaz za 2021 rok obowiązujący w 2022 roku został opublikowany 9 grudnia 2021 roku.
Raz w miesiącu wykaz jest aktualizowany i na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości usuwane są z niego organizacje, które zostały postawione w stan likwidacji albo upadłości, utraciły status organizacji pożytku publicznego albo zostały wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl