Zmiany w składce zdrowotnej. Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady
W marcu 2022 r. przedsiębiorcy po raz pierwszy zapłacą składkę zdrowotną od dochodu, tak samo jak wszyscy inni podatnicy – pracownicy, emeryci czy zleceniobiorcy. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, podstawa jej wymiaru za styczeń 2022 roku na będzie ustalona na podstawie zasad z 2021 roku.
"Natomiast składki za kolejne miesiące, wymienieni przedsiębiorcy ustalać będą na podstawie dochodu z poprzedniego miesiąca. Zatem składka za luty br., płatna do 20 marca br. ustalona zostanie na podstawie dochodu ze stycznia br." - dodano.
Remanent i przychody wyłączone z oskładkowania
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, przedsiębiorcy skarżyli się na tzw. "domiar na towary"."Zapłacę wysoką składkę zdrowotną, jeśli sprzedam towary, które zostały mi na koniec 2021 roku. Przy obliczaniu dochodu w celu wyznaczenia wysokości składki zdrowotnej ustawodawca po prostu nie uwzględnił różnic remanentowych. Potraktował towar, który został przedsiębiorcy na koniec 2021 roku jako dochód. Efekt to zabranie od 4,9 do 9 proc. wartości tego magazynu" – pisał przedsiębiorca z Pomorza w liście do redakcji INNPoland.pl.
To ma się zmienić. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, zmiany polegają na obliczenie dochodu na potrzeby składki zdrowotnej w sposób zbliżony do dochodu obliczanego dla celów podatku PIT, w tym z uwzględnieniem tzw. różnic remanentowych.
Różnice remanentowe będą również uwzględniane przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej przez osoby sporządzające remanent w trakcie roku. To pozwoli na uwzględnienie stanu remanentu sporządzonego na 1 stycznia 2022 r., czyli takiego, w którym uwzględniono między innymi towary zakupione w 2021 r. Co istotne, w odniesieniu do roku 2022 przedsiębiorca nie będzie musiał zwiększać dochodu dla celów składki zdrowotnej, jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl