Czym są obligacje Skarbu Państwa? Wyjaśniamy

Redakcja INNPoland
Obligacje skarbowe to jedna z najbezpieczniejszych i najpewniejszych form inwestowania swoich oszczędności. W jaki sposób można je nabyć oraz po jakim czasie wykupuje je od nas państwo? Oto co udało się nam ustalić na ten temat.
Czym są obligacje skarbu państwa? Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Co to są obligacje skarbu państwa?

Wszelkie informacje na temat obligacji skarbu państwa lub inaczej na temat obligacji skarbowych znaleźć można na stronie rządowej Obligacjeskarbowe.pl.

W telegraficznym skrócie obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez ministra finansów, który reprezentuje Skarb Państwa. Sprzedając obligacje szef resortu finansów niejako pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami, czyli inaczej wykupić obligacje w ściśle określonym czasie.


Skarb Państwa, który de facto występuje w roli dłużnika, jest jednocześnie gwarantem wykupu obligacji od nabywców i wypłacenia należnych odsetek. Co bardzo istotne, odpowiada on za te zobowiązania całym majątkiem, dlatego obligacje skarbowe są uznawane jako najbezpieczniejsza forma oszczędzania.

Nabywca ma w tym przypadku dostępne różne formy oszczędzania: krótko-, średnio- oraz długoterminowe.

Gdzie można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje mogą być sprzedawane:


Warto dodać, że obligacje oszczędnościowe, czyli te dostępne w bankach, są sprzedawane co miesiąc. Ich cena jest stała i wynosi 100 zł.

Jakie są zalety obligacji skarbowych? Ich główną cechą, jak już wspomnieliśmy, jest bezpieczeństwo, bo jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania, bo gwarantem wypłaty zarobionych na tym procentów jest sam Skarb Państwa.

Obligacje skarbowe charakteryzują się także prostotą. Są tak skonstruowane, że ich posiadacz nie musi mieć fachowej wiedzy, żeby wiedzieć ile i za ile zarobi. Ponadto obligacje te są łatwo dostępne ze względu na fakt, że możemy je kupić w bankach, przez internet, a nawet telefonicznie.

Ponadto obligacje skarbu państwa cechują czyste zasady stosowane wobec wszystkich oraz przejrzystość. Czyli:


Obligacje skarbowe to także zyskowność. Ich nabywca za ich odsprzedaż dostaje określony procent od państwa. Oczywiście nie musi czekać do końca terminu, na który się umówił, czyli na który kupił obligacje.

Może skorzystać ze wcześniejszego zakończenia oszczędzania i wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). Jest to tzw. przedterminowy wykup.

Oczywiście korzystając z tej opcji musi się liczyć przede wszystkim z tym, że wartość odsetek, które przez ten czas narosły, zostanie pomniejszona o specjalną opłatę. Jej wysokość określona zostaje w liście emisyjnym danej obligacji.

Opłata za przedterminowy wykup wynosi 70 gr za każdą sztukę obligacji 2-letniej (DOS), 3-letniej (TOZ), 4-letniej (COI) i rodzinnej 6-letniej (ROS) oraz 2 zł za każdą obligację 10-letnią (EDO) i rodzinną 12-letnią (ROD).

Wyjątek stanowi przedterminowy wykup obligacji 3-miesięcznych (OTS). W tym przypadku nie nalicza się opłaty. Po prostu przepadają naliczone odsetki.

Jakie są rodzaje obligacji skarbu państwa?

Skarb Państwa jak już wspomnieliśmy ma w swojej ofercie szeroką ofertę obligacji, przez co oferuje nabywcy wybór dogodnego dla siebie okresu oszczędzania oraz oprocentowania. Może wybrać oprocentowanie stałe, zmienne lub takie, które opiera się całkowicie na wysokości inflacji.

Ponadto warto wiedzieć, że każda obligacja ma swój symbol, który określa rodzaj obligacji oraz miesiąc i rok wykupu.

I tak trzyletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym nazywać się będą w skrócie OTS, a jeśli dodamy, że zostały sprzedane w październiku 2021 roku, to ich pełna nazwa będzie wyglądała tak: OTS1024. Samo OTS – już wiemy – to Trzyletnie Obligacje Oszczędnościowe Stałoprocentowe, 10 to dziesiąty miesiąc, czyli październik, a 24 to końcówka 2024 roku, czyli momentu wykupu akcji przez skarb państwa.

Warto dodać, że obligacje te przeznaczone są dla osób, które chcą znać swój zysk już w dniu zakupu oraz skłonne są angażować oszczędności na bardzo krótki okres. Jakie są inne rodzaje obligacji?

Zacznijmy od obligacji dwuletnich DOS, czyli Dwuletnich Oszczędnościowych Stałoprocentowych. Jak sama nazwa wskazuje, mają stałe oprocentowanie i są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć pewność stałego oraz z góry znanego zysku. To zasługa stałego oprocentowania. Można już z góry wyliczyć, ile zarobimy po całym okresie oszczędzania.

Ale dostępne mamy także inne formy oprocentowania. Przy obligacjach trzyletnich możemy wykupić TOZ, czyli obligacje Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe. Są one dobrym sposobem na regularny dopływ gotówki. Bowiem w przypadku TOZ nabywca otrzymuje co 6 miesięcy wypłatę naliczonych odsetek, a oprocentowanie zmienia się, dostosowując się do trendów panujących na rynku finansowym.

Można kupić obligacje na cztery lata. W tym przypadku mamy do czynienia z COI, czyli obligacjami Czteroletnimi Oszczędnościowymi Indeksowanymi. To idealny wybór dla osób posiadających spore nadwyżki finansowe, które chcą pomnażać w dłuższym okresie czasu, mając pewność, że inflacja nie uszczupli ich zysku, a marża odsetkowa zagwarantuje zysk. W przypadku COI wypłata zarobionych odsetek ma miejsce co roku.

Do wyboru nabywca ma również EDO, czyli obligacje Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe, które posiadają oprocentowanie oparte na wskaźniku inflacji z jednoczesną kapitalizacją odsetek po każdym rocznym okresie odsetkowym. Jest to celowy zabieg, który z jednej strony związuje nas na 10 lat, ale zwiększa zyskowność tej formy oszczędzania.

Może to być forma oszczędzania dla osób, które chcą dorobić sobie w ten sposób do emerytury albo generalnie chcą długofalowo zainwestować w swoją przyszłość.

Jeśli jest się beneficjentem programu Rodzina 500+ można dodatkowo wybrać dwie formy Rodzinnych Obligacji Skarbowych: ROS, czyli Rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe oraz ROD, czyli Rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe.