Prezent w PIT. Dzięki uldze podatkowej odliczysz pralkę, lodówkę i kuchenkę gazową

Kamil Rakosza-Napieraj
Fiskus umożliwia nam odliczenie między innymi pralki czy lodówki. Z ulgi skorzysta jednak niewielka grupa Polaków. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Ulga mieszkaniowa Fot. Reporters / STG / Reporter
Czas na złożenie PIT biegnie od 15 lutego do 2 maja. Jedną z ulg, które możemy zastosować przy rozliczeniu podatku dochodowego jest tzw. ulga mieszkaniowa. Przy jej stosowaniu należy pamiętać, że skorzystać z niej mogą tylko osoby, które sprzedały w minionym roku prywatną nieruchomość i posiadły prawa majątkowe. PIT-39 muszą wypełniać osoby, które sprzedały nieruchomość w ciągu 5 lat od jej zakupu.

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Ulga mieszkaniowa – na co pozwala?

Minister Finansów opublikował interpretację ogólną z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako "wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego". W dokumencie wyliczono, jakie wydatki przysługują odliczeniu.


Treść interpretacji zaczyna zapis: "Niniejsza interpretacja dotyczy kwalifikacji na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą PIT", wydatków poniesionych na zakup i montaż" za:

Podatku nie trzeba będzie płacić, jeśli za zysk ze sprzedaży nieruchomości kupimy lodówkę, pralkę, kuchenkę czy inny sprzęt niezbędny w codziennym funkcjonowaniu. Oczywiście musi on być wykorzystywany w życiu codziennym, a nie np. kupiony "na handel". Fiskus ma prawo zakwestionować sytuację, gdy wydamy pieniądze na kilkanaście lodówek czy pralek.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl