Bojkot rosyjskich produktów. Jak sprawdzić, czy artykuł pochodzi z Rosji?
To, czy produkt pochodzi z Rosji, można sprawdzić m.in. na jego kodzie kreskowym. Trzeba jednak pamiętać, że działa to jednak wyłącznie w odniesieniu do tych artykułów, które zostały wyprodukowane nad Wołgą.
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Do niedawna do tego grona należała firma CEDC International, produkująca alkohole kojarzące się bardzo polsko (np. Soplica, Żubrówka, Husaria, Absolwent). W piątek sfinalizowana została przez polską firmę Maspex umowa przejęcia od dotychczasowego rosyjskiego właściciela firmy CEDC.
Jak pisaliśmy w INNPoland, warto jednak pamiętać, że Rosja ciągle dostarcza Polsce ponad 50 proc. każdego z najważniejszych dla nas surowców energetycznych. Z szacunku ekspertów Forum Energii wynika, że obecnie z Rosji ściągamy 65 proc. ropy, 55 proc. gazu i 75 proc. węgla. W kwestii importowania węgla jesteśmy w europejskiej czołówce. Nie jesteśmy jedynym odbiorcą rosyjskiego "czarnego złota". W Europie kupują je też wszystkim Niemcy, Belgia i Holandia. Z Rosji pochodzi prawie 45 proc. węgla spalanego w Europie.
Reszta Europy jest też mniej zależna niż Polska od rosyjskiego gazu. Ale nie ma co ukrywać - import z Rosji jest olbrzymi. Europa jest uzależniona od Rosji w zakresie około 40 proc. dostaw gazu ziemnego i pomimo ekspansji energii odnawialnej w ciągu ostatnich dwóch dekad, zależność ta wzrasta w miarę jak kraje przechodzą na spalanie gazu.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl