Sama Polska nie podoła przyjęciu uchodźców. Ta platforma stawia na europejską solidarność

Dawid Wojtowicz
Trwająca na terenie Ukrainy wojna i wynikający z niej kryzys uchodźczy to również duże wyzwanie dla branży nieruchomości. Tysiące osób przekraczających codziennie polsko-ukraińską granicę wymaga zakwaterowania w stopniu, któremu na pewno nie sprostają same ośrodki dla uchodźców czy tymczasowe schroniska zakładane w szkołach, halach sportowych i hotelach. Filarem musi być baza mieszkań na wynajem.
Europa dysponuje aż 11 milionami wolnych lokali mieszkaniowych Fot. Andrzej Grygiel/East News

Obserwuj INNPoland.pl w Wiadomościach Google

Jak informowaliśmy w INNPoland, rodzimy rynek najmu może mieć spory problem z użyczeniem lokali mieszkalnych przy tak ogromnej skali spodziewanej migracji. Niewykluczone, że schronienia w Polsce może szukać od 2 do 5 milionów Ukraińców. Tymczasem według szacunków liczba wolnych mieszkań w naszym kraju zamyka się w granicach 40 000-60 000.

Nawet przy założeniu, że każde mieszkanie pomieści po 4 osoby, liczba dostępnych na wynajem lokali zaspokoi potrzeby mieszkaniowe jedynie 160 000-240 000 osób. Stąd prosty wniosek, że sama Polska mimo najlepszych chęci czy spontanicznych akcji agentów nieruchomości takich jak np. Pośrednicy dla Ukrainy, nie podoła temu kwaterunkowemu wyzwaniu bez solidarności całej Europy.

EU4UA – Unia Europejska dla Ukrainy

Tak nazywa się jeden z projektów mających na celu zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych Ukraińców na poziomie europejskim. Ta inicjatywa obywatelska powstała, by rodziny uchodźców ukraińskich mogły jak najszybciej znaleźć bezpłatne mieszkania w Europie. Twórcy akcji tworzą bowiem bazę danych europejskich pustostanów do wykorzystania.


Okazuje się bowiem, że Europa dysponuje aż 11 milionami wolnych lokali, w których mogliby zamieszkać na dłużej Ukraińcy zmuszeni przez konflikt zbrojny do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia za granicą. Inicjatywa EU4UA ma być dla nich łącznikiem z europejskimi obywatelami otwartymi na przyjęcie uchodźców bez opłat u siebie.
Logo EU4UA, platformy pomagającej ukraińskim uchodźcom w znalezieniu zakwaterowania w Unii EuropejskiejEU4UA.org
Platforma natychmiastowej komunikacji, która została uruchomiona 3 marca przez czterech informatyków z Francji, Belgii, Hiszpanii i Kolumbii, ma postać strony internetowej dostępnej z każdego komputera lub smartfona. Mogą się na niej zarejestrować zarówno uchodźcy szukający zakwaterowania w Europie, jak i gospodarze mieszkań, chętni zaoferować im wolne lokale w swoich krajach.

Twórcy EU4UA o swojej inicjatywie

– Jesteśmy w sytuacji, w której około 5 milionów uchodźców ukraińskich, głównie kobiet z dziećmi, w ciągu najbliższych tygodni będzie szukało w Europie schronienia. Wobec tej tragedii miliony rodzin w Europie wyrażają swoją solidarność i chęć pomocy. Niestety, przeszkody formalne utrudniają szybkie spotkanie się tych dwóch grup – mówią założyciele strony EU4UA.org.

– Celem utworzonej platformy jest, aby oferta spotkała się jak najszybciej z zapotrzebowaniem, bezpośrednio, w wymiarze międzynarodowym. Organizacje pozarządowe robią świetną robotę w terenie. My podjęliśmy wyzwanie, aby usprawnić zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy na krótki lub dłuższy pobyt – tłumaczą pomysłodawcy solidarnościowej inicjatywy.

Cała idea przedsięwzięcia nazwanego skrótowo EU4UA sprowadza się więc do tego, by po zarejestrowaniu się na stronie internetowej (przy użyciu prywatnego adresu e-mailowego lub konta Google) osoby szukające mieszkania mogły za pomocą przysłowiowego jednego kliknięcia nawiązać kontakt z oferującymi gościnę obywatelami Europy.
Przykładowe państwa w Europie, których obywatele zaoferowali zakwaterowanie Ukraińcom, rejestrując się na platformie EU4UA.orgFacebook / EU4UA.org
Jak podkreślają twórcy EU4UA.org, ich inicjatywa obywatelska ma jednak nie tylko wymiar praktyczno-techniczny, ale też humanitarny. Szybka, zdecentralizowana i spontaniczna solidarność dysponujących lokalami Europejczyków to o wiele lepsza alternatywa od zakwaterowania uchodźców ukraińskich w obozach dla przesiedleńców, gdzie panują na ogół bardzo trudne warunki bytowe.

– Jeśli dzięki tej inicjatywie uda nam się sprawić, że los choćby jednego dziecka będzie mniej bolesny, to nasz cel zostanie osiągnięty i będziemy kontynuować rozwój projektu, aby nowoczesna technologia i internet posłużyły solidarności – zapowiadają autorzy EU4UA, których do założenia platformy pośrednictwa skłonił właśnie widok zdjęcia stłoczonych w schronie ukraińskich dzieci.