Nie zdziw się, jeśli robotnicy zejdą ci z budowy. Kontrakty budowlane lądują w koszu
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
- Od rozpoczęcia zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do 25 kwietnia wzrost cen przekroczył 90 proc. Zdrożało praktycznie wszystko, co jest wykorzystywane w budownictwie. Tak źle jak obecnie już dawno nie było - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Michał Lempkowski z CCM. To firma firma doradczo-inżynieryjna.
Z jej danych wynika, że w tym okresie podrożały zwłaszcza wyroby stalowe (wzrost o 61 proc.), gaz ziemny (o 44 proc.) i energia elektryczna (o 36 proc.). Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zdrożały też inne surowce - na przykład 8 marca węgiel był droższy aż o 90 proc. niż przed wojną.
Jak pisze "PB" problem dotyczy zarówno małych, jak i dużych firm. Na przykład grupa Budimex - branżowy lider - z powodu gwałtownie rosnących cen materiałów nie podpisała kontraktów o wartości 3 mld zł. Dlaczego? Bo przez wzrost cen musiałaby dokładać do interesu.
Jednocześnie rośnie liczba ofert sprzedaży niedokończonych domów od osób prywatnych. Zdaniem ekspertów koszty budowy przerosły niektórych ludzi, co zmusza ich do porzucenia inwestycji.
Pojawiają się niedokończone domy na sprzedaż. Część ludzi przerosły koszty budowy i rezygnują z kontynuowania inwestycji. Sporo inwestorów przekłada też budowę domów na późniejszy okres. Ceny wykonawstwa i materiałów okazują się za wysokie i przekraczające budżet" – stwierdził w swoim tweecie ekspert od rynku nieruchomości Tomasz Narkun.
Wzrost cen jest potężny
Ceny materiałów budowlanych w marcu 2022 r., w stosunku do marca 2021 r., średnio wzrosły o prawie 30 procent - wynika z analizy Grupy PSB. Najbardziej podrożały izolacje termiczne (+63 proc.), płyty OSB (+50 proc.) i sucha zabudowa (+43 proc.). Ale wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. Podrożały dachy, rynny (+37 proc.), ściany, kominy (+37 proc.), otoczenie domu (+35 proc.), izolacje wodochronne (+33 proc.), ogród i hobby (+29 proc.), instalacje, ogrzewanie (+26 proc.), motoryzacja (+25 proc.), wykończenia (+25 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+23 proc.), cement, wapno (+22 proc.), stolarka (+21 proc.).
Magicznej granicy 20 proc. nie przekroczyły tylko narzędzia (+20 proc.), oświetlenie, elektryka (+19 proc.), chemia budowlana (+18 proc.), dekoracje (+18 proc.), wyposażenie, AGD (+18 proc.) oraz farby, lakiery (+14 proc.).
Ale marzec nie jest jakimś wyjątkowym miesiącem - informuje Grupa PSB. W całym pierwszym kwartale odnotowano olbrzymie zwyżki cen w porównaniu do pierwszego kwartału 2021. Ceny w okresie I-III 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., średnio wzrosły o ponad 29 proc.