Kierowco, grozi ci wyższe OC. Zmiany jeszcze przed wakacjami
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Droższe OC za mandaty i przewinienia
Ubezpieczyciele dostaną dostęp do wykazu wykroczeń kierowców i użyją go do szacowania składek OC. Oznacza to, że ubezpieczenia podrożeją dla osób z przewinieniami. Zmiana nastąpi w połowie czerwca, a więc jeszcze przed wakacjami – pisze "Rzeczpospolita".
To kolejny element inicjatywy poprawy bezpieczeństwa polskich dróg. Od stycznia kierowcy musieli przełknąć znaczne zmiany w taryfikatorze mandatów karnych, a teraz przyszła pora na ubezpieczenia.
Założenie jest proste – stawka OC zostanie powiązana z mandatami i punktami karnymi kierowców. Łamiący prawo drogowe będą musieli zapłacić więcej, co w teorii ma ich zniechęcić do dalszego szarżowania w trasie.
Towarzystwa ubezpieczeniowe dostaną dostęp do danych sięgających dwa lata wstecz. Nie znaczy to, że po wejściu w życie nowego systemu automatycznie zerwą z nami umowy lub każą dopłacić do obecnych składek. Ale mandaty mogą uwzględnić przy przedłużaniu lub podpisywaniu nowej polisy OC.
– Od lat o to walczyliśmy. Uważamy, że znacząco to poprawi bezpieczeństwo na drogach. Dotychczas jednym z elementów wpływających na wysokość składki za OC była szkodowość danego kierowcy. To jednak działała post factum, czyli szkoda najpierw musi się zdarzyć – mówi dziennikowi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Nowy system ma już zapobiegać, a nie jedynie reagować na skutki. Jeśli ktoś częściej łamie przepisy – prawdopodobieństwo kraksy jest większe. Powinno to mieć więc odzwierciedlenie w wysokości składek – przekonuje ekspert.
O ile wzrośnie OC?
PIU wskazuje, że decyzja należy do poszczególnych towarzystw. Ubezpieczyciele nie chcą zaś zbytnio mówić o szczegółach. Już teraz wskazują jednak, że liczyć się będzie także typ przewinienia.
– Bez wątpienia największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach – mówi Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych w Warcie.
"Rz" przypomina, że mandaty i punkty karne dołączą do innych kryteriów, które także pozostają ważne. Na wysokość składki OC wpływa m.in. wiek kierowcy, czas posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, przebieg ubezpieczenia, wiek i marka pojazdu czy pojemność silnika.
Polacy nie boją się wyższych mandatów
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, nowelizacja przepisów została podpisana przez prezydenta w połowie grudnia 2021 r. Zmiany wprowadziły m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł.
Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h kara grzywny od 1 stycznia wynosi 800 złotych. Przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h to 1000 złotych; o ponad 50 km/h - to już 1500 złotych mandatu; o ponad 60 km/h - 2000 złotych.
Widełki mandatowe kończą się na przekroczeniu prędkości o ponad 70 km/h - 2500 złotych, ale warto pamiętać, że wtedy policjant może skierować wniosek do sądu, a tam kara może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.
Zaledwie po kilku tygodniach bezpieczniejszej jazdy wysokie mandaty spowszechniały jendak polskim kierowcom. Dane GUS wskazują, że w 2022 r. wypadków drogowych jest więcej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
W całym 2020 roku liczba kolizji na drogach to ponad 380 tys. Rok 2021 przyniósł zaś znaczącą zmianę i liczba ta uległa zwiększeniu o 11 proc., osiągając poziom ponad 420 tys. Według statystyk liczba kolizji w 2021 roku była większa o prawie 50 tys. niż rok wcześniej.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl